| anonim_4396 a întrebat:

,,Candidatul ideal este mult mai mult decât un simplu executant,,.Cum vi se pare aceasta formulare dintr-un anunț de angajare?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adica, cred eu, vrea sa dea de inteles ca se pune accent si se respecta drepturile angajatului, ca acel candidat nu e doar o unealta de muncit, ci are nevoie si de motivare, de un mediu de munca placut, colegi ok.
Se pune pret si se ia in considerare si emotile lui nu doar competentele lui fizice.

| Mopmop a răspuns:

Un mod mai subtil de a spune SCLAV.

| Lioana a răspuns:

Eu inteleg din acest anunt ca angajatorul vrea o persoană cu initiativa. Adica nu doar executa ce i se cere ci mai face si in plus, vine cu idei noi care ajuta la prosperarea firmei respective.

| 3824060673 a răspuns:

Sclav

Răspuns utilizator avertizat
| Mopmop a răspuns (pentru Lioana):

Cu tot respectul tin sa te contrazic.
De exemplu daca sunt infirmier ma astept sa fac soar infirmierie nu si alte lucruri gen curatenie sau mai stiu eu ce.
Lucram in spital si cativa pacienti au refuzat sa le servesc si sa ii asist pe unii cu mancarea din cauza ca m-au vazut cativa pacienti spaland toaleta.
M -am simtit putin jignit si aiurea dar pana la urma oamenii aveau dreptate.
Decat sa faci n meserii si nuci una ok mai bine stai linistit.

| Lioana a răspuns (pentru Mopmop):

Normal ca s-au plans oamenii. Faceai activități care nu se potriveau una cu alta. Exista si meserii incompatibile una cu alta. Eu nu am spus ca trebuie sa faca si alte meserii ci in cadrul meseriei lui sa faca mai mult decat i se cere.

| Mopmop a răspuns (pentru Lioana):

Ai dreptate. Insa cumva "eram" obligat sa fac si asta.
Recunosc ca prostia mea a fost sa accept asta fara sa zic nimic de la inceput!
Insa asa este in majoritatea locurilor de munca in Ro.
Este celebra expresie comunista"daca nu vrei sunt 100 la poarta ce vor locul tau de munca"
Ar trebui sa ne schimbam mentalitatea...