| qest11 a întrebat:

Care ar fi explicatia ca cei care muncesc in strainatate pentru 1000 de euro isi cumpara in cativa ani, apartamente cu bani jos desi acolo platesc chirie, trimit bani si acasa, iar cei din tara care castiga vreo 2000 de euro fac credite pe 25 de ani? Este doar o curiozitate pe care nu reusesc sa mi-o explic.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cine munceste in strainatate pe 1000 de euro e fie destept si nu spune altora cit cistiga, fie un idiot care nu isi cumpara nimic cu adevarat util si rationamentul tau cade. De exemplu am un vecin in Anglia - baiet destept, muncitor, DAR - sta cu parintii lui alaturi de nevasta si copil in tara. Odata dus in UK, si-a luat laptop si o masina la mina a coispea, desi avea aici deja masina. Casa/apartament... cindva. Cei care cistiga aici vreo 2000 si au serviciul stabil isi planifica altfel cheltuielile pe termen lung.

| anonimg a răspuns:

Numai daca ambii soți lucrează acolo se poate cumpăra un apartament cu banii jos în cativa ani. Dar dacă se duce unul singur nu poți decât să iti faci o căsuță la tara.
Cât despre cei care câștigă 2 mii de euro in Romania nu stiu ce să zic; este o sumă care mă depășește si nici măcar în vis nu pot ajunge cu gândul la ea. Oamenii aceștia n-ar trebui să mai locuiască aici pe pământ în mijlocul muritorilor.
Românu' este învățat cu credite.

| johnnny123 a răspuns:

Pe cine cunoști tu care a muncit câțiva ani pe 1000 de euro/lună și și-a cumpărat apartament cu banii jos?

Chiar dacă economisești 500 de euro pe lună din ăia 1000, asta înseamnă că reușești să pui deoparte 6000 de euro pe an. Deci tot ai avea nevoie de vreo 8-9 ani ca să-ți cumperi un apartament de două camere la periferia Bucureștiului.

Cei din țară care câștigă 2000 de euro fac credite pe 25 de ani pentru că de regulă vor apartamente mai scumpe și pot suporta o rată de 500 euro/lună.

| alex495 a răspuns:

Pentru ca nu aung platiti cu 1000, ala de cara galeti de ciment in Italia pe schele are 2 mii de ex, iti dai seama un contabil sau astiancu capsuni in Spania. Ajung si la 3 mii pe luna si ti ofera si cazare intr-un fel fe bungalouri/ghetouri sau hoteluri in cel mai bun caz. De hrana nu stiu sigur dar unde sa stai iti dau ei

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Viata este mai ieftina decat in Romania. O noapte la Mamaia, e la fel de scumpa ca 2-3 in Miami sau Ibiza.

| mazaroi a răspuns:

In alte țări, de exemplu Germania, sunt locuri de munca care iei sparghel sau mere (orice) chiria este gratis.De ce? Pentru ca romani care se duc acolo dorm in containere si nu cheltuiesc nici pentru mancare.Si acolo salariul minim este 1300euro

| SilviaPunct a răspuns:

Cei care au plecat sa munceasca in alte tari au plecat pentru a putea sa stranga bani si sa isi cumpere o casa. Asta e prioritatea lor acolo asa ca strang toti banutii, isi limiteaza cheltuielile cat pot de mult. In Romania, sa luam exemplul tau: o familie sa spunem ca are un venit de 8000 lei pe luna. Pentru ei e mai usor ca din acesti 8000 sa plateasca bancii 1500-2000 pe o perioada mai mare de timp, iar din restul sa isi plateasca utilitatile, nevoile copiilor si ale lor, si sa mearga intr-o vacanta o data sau de doua ori pe an.

| Takishima a răspuns:

Sa sti ca cei din strainatate nu sunt chiar asa de educati si ii mai vezi uneori pe la tv pentru babe violate, umbrele in ochi, furt, etc. Si apoi cine se duce acolo insulta mult. Sa se faca vecinilor cunoscuti. Unii daca fac bani sunt supusi stresului cronic, vin in tara cu psihoze. Sunt distrusi psihic dar au bani. Ajung sa vorbeasca jumate limba altora, jumate limba lor, nu sunt buni la nici una din ele, dau de jumatati cand vine vorba de inteligenta, sa ii tot iei in seama. Raman cu mult fara demnitate. Sunt care se duc si nu stiu sa vorbeasca limba altora si cersesc si ei ceva si daca se duc in locuri sarace, sarac sunt tratati : show-uri de betivi si muzica la ore tarzii, insukte cat incape, barfe. Ca un om intreg cu demnutate nu te simti. Te duci sa iei bani pentru insulte. Cam asa deduci la sfarsit. Mai bine ramai in tara, ai loc de munca sigur, respect daca nu ai vecini manelisti si siguranta zilei de maine.