| introvertextrovert a întrebat:

Care carieră este mai de viitor? Asistentă medicală vs. Inginer medical. Când menționez oamenilor prima variantă strâmbă din nas, nu este o slujbă bine-văzută sau respectată din câte observ (Oscilez către Universitatea Ovidius Constanța Facultatea de Medicină specializarea Asistentă Medicală Generală). Celei de a doua variante nu prea îi văd viitor în România (Oscilez către Politehnică Facultatea de Inginerie Medicală). Aveți ceva informații dacă în următorii ani se va dezvolta infrastructura de cercetare în România? Vine vreo firmă/fabrică din străinătate și la noi? Că dacă nu, nu prea merită. Fac o facultatea grea, ies inginer și mă fac agent de vânzări... Cred că (,) ca asistentă medicală aș avea o mult mai mare posibilitate de angajare, dar nu o la fel de mare satisfascție ca și inginer medical. Păreri? Nu am pe nimeni în oricare domeniu să mă lămurească/îndrume. Sunt pasionată de medicină și științe și aș prefera să rămân să profesez în țară.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Inginer medical merita apoi vi in uk sa scoti peste 7000£ pe luna si pe la 40 de ani te intorci acasa sau la pensie daca rezisti mult printre straini