| svenhassel13 a întrebat:

Care e cea mai buna meserie pe care ti-o poti alege?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Fa o lists cu asteptarile tale de la o meserie. Bani, timp liber, pidibilitate de a avansa, munca in echipa/pe cont propriul, vrei sa muncesti ziua/noaptea, vrei sa lucrezi afara/intr-o cladire, iti plac animalele, plantele, pestii, copiii, batranii, sa ajuti oamenii, sa dai ordine/ sa executi, munca fizica/de birou, rutina/diversitate, etc. Pune niste criterii in functie de preferinta si importanta lor pentru tine. Apoi vorbeste cu oamenii, ce serviciu au, ce fac mai exact, ce le place, ce nu le place. Incepe cu parintii, frati mai mari, unchiul, matusa, verisori. Apoi alege cateva care par atractive (chiar daca nu indeplinesc toate criteriile) si arunca o privire cum poti sa ajungi sa lucrezi in domeniu, studii, cursuri de calificare, piata muncii.

10 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

O meserie care ți-ar place ție.

| svenhassel13 explică (pentru Sofer):

Asta intreb, nu imi pot gasi o meserie care imi place.

| Eireann a răspuns (pentru svenhassel13):

Fa o lists cu asteptarile tale de la o meserie. Bani, timp liber, pidibilitate de a avansa, munca in echipa/pe cont propriul, vrei sa muncesti ziua/noaptea, vrei sa lucrezi afara/intr-o cladire, iti plac animalele, plantele, pestii, copiii, batranii, sa ajuti oamenii, sa dai ordine/ sa executi, munca fizica/de birou, rutina/diversitate, etc. Pune niste criterii in functie de preferinta si importanta lor pentru tine. Apoi vorbeste cu oamenii, ce serviciu au, ce fac mai exact, ce le place, ce nu le place. Incepe cu parintii, frati mai mari, unchiul, matusa, verisori. Apoi alege cateva care par atractive (chiar daca nu indeplinesc toate criteriile) si arunca o privire cum poti sa ajungi sa lucrezi in domeniu, studii, cursuri de calificare, piata muncii.

| Sn4k3 a răspuns:

Una care-ti place si in acelasi timp iti aduce si destui bani.

| gabicoo a răspuns:

Una care îți aduce bani mulți, dai dispoziții și ordine și muncesc alții pentru tine! De exemplu: deputat, senator, ministru, secretar de stat, șef de instituție, primar, etc.
winking

| Panamax a răspuns:

Parlamentar.

Răspuns utilizator avertizat
| GPA a răspuns:

Cea mai bună meserie este cea care ți s-ar potrivi cel mai bine în funcție de studii, de pasiuni.
De exemplu, în medicină, în IT, actorie, muzică. Întotdeauna urmărește ceea ce-ți place și te pasionează.
Din punctul meu de vedere, cele mai bine plătite domenii de activitate sunt în IT și medicină.

| RKBlue a răspuns:

Cea care iti place.
Stiu ca suna a cliseu, dar daca faci ce iti place e cel mai bine.
O meserie pe care o urasti, in ciuda faptului ca aduce mai multi bani, te poate conduce la depresie, probleme in familie(daca ai familie) si chiar probleme de sanatate.
Sunt meserii pe care desi nu le placi nici nu le urasti.Ala ar fi compromisul.
Cred ca atata timp cat faci ceva ce iti place si ce te pasioneaza poti spune ca esti castigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege meseria care crezi tu ca e cea mai buna si pe care ai vrea sa o ai toata viata.

| Speranta12 a răspuns:

O meserie unde te simti util si unde poti sa simti ca ajuti cu adevarat oamenii.