| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre kinetoterapeut si fizioterapeut? Eu vreau sa da la BFK, dar am auzit ca fizioterapeutii sunt un fel de asistenti care nu pot lucra cu aparatura fara indicatiile unui doctor, iar kinetoterapeutul e un job mai bun.

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă dai la postliceala, ieși asistent.

| crud a răspuns:

Kinetoterapeutul face anumite exercitii fizice, masaje, miscari indicate pentru recuperare. Fizioterapeutul foloseste anumite aparate, pe baza de curent, lumina, apa etc., proceduri recomandate tot pentru recuperare.

| NoOne18 a răspuns (pentru crud):

Si pe care ar trebui sa o fac, ca vreau pe viitor sa imi deschid un cabinet

| crud a răspuns (pentru NoOne18):

Aici numai tu poti decide. Tu iti poti da seama ce vrei si ce poti sa faci. Poate ar fi bine sa te interesezi mai mult de ceea ce presupune si una si cealalta, sa cantaresti bine optiunile si abia apoi sa decizi, pe argumentele tale,

| romeo78 a răspuns (pentru NoOne18):

Ambele sunt utile pentru un cabinet medical de recuperare! Fiecare are o limită de utilizare, iar împreună, cele două specialități, se completează una pe cealaltă! Succes!