| 123gabialexandra a întrebat:

Care e diferența între calculatoare și electronica aplicată? La calculatoare studiezi mai mult partea de hard, iar la electronica aplicată din amândouă: soft și hard? Sau cum? Care e diferența între ele?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La electronică aplicată o să înveți majoritar despre partea de componente (piese) și hardware, aparatură de măsură și control etc.
Pentru profilul de calculatoare, o să faci mai mult software. Și ceva despre hard, dar axat pe partea aplicabilă la calculatoare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa iti zic din experienta mai mult pe partea de electronica. Acum o luna am terminat si eu facultatea de etc, pe profil electronica aplicata. Ideea de baza e urmatoarea, daca faci ETC poti sa faci orice, chiar orice laughing
Desigur ca mai mult faci hardware, fizica si tot ce tine de aceste domenii. Dar faci si programare in mare, microcontrolere, senzori si tot felul de lucruri care mai de care mai interesante. La calculatoare parca sunt doua profile (cel putin aici la mine), unul care se leaga de electronica si unul care e doar software. Daca termini electronica aplicata poti sa lucrezi cam peste tot, poti sa te adaptezi mai usor. Daca termini calculatoare o sa stii mai mult software, mai multa programare in diferite limbaje. Acum depinde si de ce vrei sa faci. Eu acum lucrez in programare ca idee.
Bafta sa ai! happy