| DraghiciStefania a întrebat:

Care este cea mai bună facultate de medicină din România? (daca puteti sa-mi spuneti din proprie experienta )

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Toate sunt bune daca ai motivatie sa inveti si iti place, fie carol Davila Bucuresti, fie oricare, fie orice fac particulara, ca tot profi si medici de la stat sunt, practica o faci tot in clinici si spitale ca si aia de la stat.

| Catrice a răspuns:

[din proprie experienta]... tu crezi ca e cineva care a luat toate facultățile de medicina la rand? Te înscrii la o facultate și termini tot acolo.

| Ineys a răspuns:

Da, eu le-am terminat pe toate. Nu mi-a placut nici una.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

UMF-ul de la Cluj e cel mai bine cotat.

| WhiteLife a răspuns:

De angajat îți găsești cu diploma din orice oraș, de învățat înveți la școală și dacă chiar te pasionează (și ai timp, vorbim de Medicina) poți citi și studia tratate și cărți singura, iar profesori buni și răi sunt la absolut orice facultate. Oriunde te duci vei găsi profi care nu-si predau materia și o cer la examen, sau se dovedește că e importantă și profi care te stresează aiurea pentru lucruri neimportante și cer tot timpul la examen chichițe. Sunt atâția care s-au dus la București și s-au mutat la Cluj sau invers, sau eu mai știu. Ideea e sa te acomodezi cumva și cu mediul/orașul, pentru că materia e aceeași. Contează și cat e de departe de casă și dacă mai ai prieteni acolo. Sunt studentă la farmacie in Oradea și avem o colega ce s-a mutat din Cluj pentru că a zis că profii ii stresează prea tare pentru chestii aiurea și că se mănâncă între ei. Fiecare cum poate și cum ii place. Sunt multi factori de luat in considerare. Și până la urmă, înveți materia de admitere și te poți înscrie la cate facultăți vrei tu și îți alegi după aceea.

| Yurisa a răspuns:

Materia e cam la fel, profesori tampiti sunt si aici si acolo, depinde de tine cum iti fructifici cunostiintele si cum iti creezi oportunitatile.
Vorbe foarte bune am auzit despre cea de la Targu Mures
De Cluj nu stiu
Iasiul are sali de practica moderne
Bucurestiul are aparatura veche
Timisoara, Brasov, Sibiu, Constanta nu stiu.

| Speranta12 a răspuns:

"daca puteti sa-mi spuneti din proprie experienta"

Ca sa afli care e cea mai buna, trebuie sa stii cum e la fiecare, sa o experimentezi pe fiecare si apoi sa decizi care e cea mai buna. Pe csnd tu le ceri oamenilor sa iti zica din propria experienta. Dar experienta lor e intr-o singura facultate, ei nu stiu cum e la celelate facultati, ca sa decida care e cea mai buna.

Doar Rankurile Nationale si Internationale iti pot oferi informatia asta. In prezent, facultatile de la Bucuresti si de la Cluj sunt cele de top din Romania, dar si admiterea e grea.

| Denisa0954 a răspuns:

Păi nu prea poate sa compare o persoană mai multe facultăți de medicină, pentru ca practic nu le-a facut pe toate ca sa stie care e cea mai bună. Oricum, orice ar fi, ce înveți la Iași, înveți si la Brașov, ce i drept conteaza si cum preda profesorul. Ideea e ca daca tu esti ambițioasă, o sa ajungi medic indiferent de orașul unde vei invata. Alege ti orasul dupa cat de mult iti convine tie, după cat de aproape E de casa, dupa cat de mult costa o chirie dacă nu stai la camin