| georgiianaGeo a întrebat:

Care este diferenta dintre numerele rationale si irationale?

Răspuns Câştigător
| AlexiaClaudia a răspuns:

Rationale sunt toate numerele in afara de radicali care sunt numere irationale, rationale cred ca sunt numerele care se pot scrie si in forma de fractie

6 răspunsuri:
| haifisch a răspuns:

Numerele rationale se pot scrie sub forma de fractie, pe cand cele irationale nu pot fi scrise sub forma de fractie.
Exemple de numere rationale: 3, 4; 6/5; 2,58; 9
Exemple de numere irationale: radical din 3; pi; e
Numere rationale sunt si numerele naturale si cele intregi.
Numerele naturale si intregi NU sunt numere irationale.
A nu se intelege faptul ca toate numerele scrise cu virgula sunt si numere rationale. Pi, spre exemplu, este numar cu virgula si este irational. El are un numar infinit de cifre dupa virgula, lucru care il face irational.

| KikiRiki98 a răspuns:

Numerele rationale sunt fractiile( unu supra doi...bla blalaughing si cele cu virgula( 3, 1; 0, 003 si etclaughing stii tu)
Si cele irationale sunt numerele naturale, intregi...in afara de fractii si cele cu virgulabig grin
Sper ca ai inteles si iti doresc multa bafta! :* Si te rog sa-mi dai o funda?:O

| brico197 a răspuns (pentru KikiRiki98):

Cand ai raspuns stateai ca n poza?

| Neguleanu_Madalina_2000 a răspuns:

Am o intrebare, absolut toate radicalurile sunt irationale (cu+ sau -)

| Andrei_Alex_1990 a răspuns:

Si eu sunt in clasa a V si am o problema care zice."Scrie nr 2 ca diferenta de doua nr rationale".cat poate sa fie va rog zicetim