| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintre o infirmieră, o soră medicală și o asistentă medicală? La noi există surori medicale?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alta data se numeau femeie de serviciu si sora. La fel se numesc si astazi in Hungaria ( nő szolgáltatás si nővér ). Numai la noi au considerat ele ca sunt cuvinte prea urate si si-au zis (dupa revolutie) infirmiera si asistenta.

| siriusblack98 a răspuns:

Sora medicala sau asistenta medicala este acelasi lucru.Infirmiera in schimb este cea care face treaba murdara gen schimba asternuturile, spala pe jos, ajuta invalizii sa-si schimbe hainele, ii ajuta sa manance, etc.Are mai mult rol de femeie de serviciu ca sa zic asa.

| DarkWerewolf13 a răspuns:

Din câte știu eu, sunt sinonime. Și da, avem în spitale!