| IoanaIht28 a întrebat:

Care este diferenta dintre profil si specializare la liceu?
Am nevoie urgentă de raspuns

2 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Profilul este categoria cursurilor liceale. Specializarea este meseria propriu-zisa. De exemplu, liceu cu profil tehnic care pregateste elevi in specializarile automatizari, constructii, telematica etc.

| GoldandSilver a răspuns:

Filiera este cea mai mare categorie. Reprezinta o grupare de domenii(domeniile sunt precizate doar la filiera tehnologica). Domeniile sunt o grupare de profiluri. iar profilul reprezinta o grupare de specializari. Filiera teoretica, cea mai cautata, este impartita doar in 2 profiluri, uman, respectiv real, fiecare cu cate 2 specializari: stiinte sociale si filologie pentru uman, matematica-informatica si stiinte ale naturii pentru real. Ca sunt bilingv sau intensiv, asta e partea a 2-a. Sper ca te-am lamurit!