| lopotencuemil a întrebat:

Care este diferenta dintre Tehnica și Politehnica
(ma refer la universitati)

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Pai ce Tehnica, tehnica dentara? Glumesc, probabil te-ai referit la Univ Tehnica Cluj si Politehnica Bucuresti, nu? Depinde la ce facultate vrei sa dai, daca vrei pe IT, ambele sunt foarte bune, dar eu as alege Clujul, pentru oras si lumea e ceva mai ok acolo.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poli inseamna mai multe. Deci mai multe facultati tehnice. Gramatical vorbind.

| Bondarel99 a răspuns:

Tine strict de denumire. La fel cum e si denumirile liceelor, unele sunt licee teoretice, altele colegii nationale chiar daca au ambele aceleasi profile. La fel si la universitati, bineinteles ca Politehnica din Bucuresti este considerata cea mai buna universitate tehnica din tara si chiar asa este. Adica daca vrei sa inveti ceva, nu sa treci ca gasca prin apa prin facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciuna politehnica e formata din facultati tehnice... de aia ii zice POLItehnica

| Shimozukushiki a răspuns:

Ai undeva la 30 de ani și nu știi?

| lopotencuemil explică (pentru Shimozukushiki):

Nu am 30)).Eu am rugat sa ma ajute cineva cu intrebarea aceasta nu sa fiu criticat

| lopotencuemil explică (pentru Shimozukushiki):

Am cerut un ajutor nu critica altora

| Shimozukushiki a răspuns (pentru lopotencuemil):

Ți-a dat răspunsul darrio2007