| stelau a întrebat:

Care este diferenta dintre un avocat stagiar si un avocat definitiv? Care sunt avantajele/dezavantajele daca esti avocat definitiv sau stagiar? Fundahappy.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un avocat stagiar are voie sa reprezinte numai la judecatorie si numai in anumite cauze mai simple, date de avocatul definitiv pe langa care isi face stagiul, pe timpul stagiului de 2 ani si apoi trebuie sa sustina si sa reuseasca la examenul de definitivat. Un avocat definitiv poate reprezenta la orice instanta si in orice cauza si isi angajeaza singur cauzele pe care le vrea. Numai bine!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa devina avocat definitiv un stagiar trebuie sa frecventeze formele de pregatire profesionala initiala organizate in cadrul Institutului Naţional pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor mai exact,, INPPA" (face diferenta)