| Robert792 a întrebat:

Care este diferența dintre un tehnician radiologie si imagistica si un asistent radiologie si imagistica(dacă nu există nici o diferență de ce mai există prima specializare), este o meserie bănoasă si căutată? Beneficiile masteratului? !

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Pentru ca sunt lucruri total diferite. O asistenta se ocupa de partea medicală, iar un tehnician se ocupa doar de aparatele și instrumentele din acea încăpere. Adică practic un fel de mecanic, le repara și are grija sa funcționeze cum trebuie. Bănuiesc ca e la inginerie masterul. Și cred ca e din ramura inginerie medicală. La noi nu sunt așa multe locuri de munca fix in domeniul asta, dar in străinătate sunt și sunt plătite foarte bine.