| anonim_4396 a întrebat:

Care este in prezent cererea de munca pentru interpreti si/sau traducatori pentru engleza-japoneza si viceversa; romana-japoneza si viceversa?
Vreau sa urmez facultatea de limbi straine, specializare limba si literatura japoneza, si as vrea sa stiu ce optiuni am pentru viitor.

1 răspuns:
| SoryIna a răspuns:

In japonia au foarte mare cautare persoanele din alte tari. Daca vrei ceva mai bun poti pleca in Japonia unde salariul e mult mai bun. Acolo vei avea o gama mai larga de alegere a serviciului. Dar daca vrei sa ramai in tara traducatorii sunt platiti foarte bine. Dar poti sa te angajezi si ca profesor de japoneza la scolile particulare, desi sunt preferati mai mult profesori veniti din Japonia. (Nihon-jin) Sayonara!