| anonim_4396 a întrebat:

Care este salariul unui judecator in Romania?

13 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Nu interesează pe nimeni scârbă ta de link, am trimis la admin sa îți dea ban

| gabicoo a răspuns:

Fără număr!

Dar tu ce crezi că magistrații trăiesc din salariu?

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Stiu unii mai cer si spaga.Nu mi se pare ok ca cineva sa te scape de inchisoare in schimbul unor bani!

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei "unii" laughing
Nu cere nimeni șpagă! Șpaga li se dă prin intermediul avocatului! O primesc de frică! Nu pot refuza! Săracii de ei!
sad

| Reghqen a răspuns:

Salariul unui judedător începător este de aproximativ 10-11.000 de euro, iar când avansează poate să ajungă și la 20.000 de euro!

| aXy99 a răspuns (pentru Reghqen):

Nu in Romania laughing

| Reghqen a răspuns (pentru aXy99):

Ba da, m-am informat și cică cam așa e, uneori și mai mult laughing
"Un judecător la începutul carierei în România are un câștig anual brut de 28.987 de Euro, ceea ce este de 4, 09 ori mai mult decât salariul mediu brut anual, doar Armenia este peste România cu o diferență de 4, 31. Un judecător de la o Curte Supremă din România ajunge la 58.695 Euro brut pe an, adică de 8, 28 de ori mai mult decât salariul mediu brut, iar țara noastră înregistrează cea mai mare diferență la acest capitol, după cum se poate observa și în tabelul de mai jos."

| aXy99 a răspuns (pentru Reghqen):

29.000/12 = 10-11.000 la tine? laughing

| Reghqen a răspuns (pentru aXy99):

Credeam ca este așa și am răspuns așa înainte de a ma informa, îmi cer scuze, vine cam 2400 de euro pe lună, România este România ce să faci rolling on the floor)

| TheWhiteDemons a răspuns:

Cam 100-150 milioane

| anonim_4396 explică (pentru TheWhiteDemons):

Asta poate la inceput!?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

15.000 cam pe acolo e, daca nu e judecator la curtea de apel, iccj sau parchetul militar

| TheWhiteDemons a răspuns (pentru anonim_4396):

Da pe la inceput ca salariu se mareste si in functie de vechime si de post, la penal mai ales.