| Fulgeanu_Andrei_1998 a întrebat:

Care sunt avantajele unui liceu militar?

4 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Disciplina si auto-disciplina, mediul (toti sunt inteligenti, cel putin), daca, cumva ai pasiune asta, am inteles ca ajungi sa tragi cu foarte multe tipuri de arme, intelegerea mediului si structurii militare care te ajuta mult daca apoi urmezi o scoala de ofiteri

dezavantaje... DISCIPLINA... PREA MULTA, disciplina te ajuta in viata, dar la o varsta frageda s-ar putea sa iti faca personalitatea prea rigida, uniforma (unora le place Jazz-ul, asta, uniforma, si cica, ca ar atrage fetele, dar mie mi se pare ca mi-ar scrie pe frunte "nazist cu un bat infipt pana sus unde soarele nu patrunde"), etc.

cauta bloguri, liceul militar e echivalentul militariei, iar militaria depinde foarte mult de tipul de personalitate pe care il are cineva, unii pot sa iubasca/se simta in mediul lor, altii sa urasca pana in panzele albe si sa ajunga chiar la situatii extreme

| Victoria18 a răspuns:

Ca se face carte mai bine fata de alte licee adica profesorii isi dau mai mult interesul dar si elevii in privinta invataturii, e mult mai multa disciplina si in privinta elevilor dar si a profesorilor, ai sanse mult mai mari sa iei bacul pentru ca deja ai intrat cu o nota mare si se presupune ca esti un elev cu potential. Si cam atat vad eu... In rest, un liceu ca oricare altul.

| Kogaion a răspuns:

Daca nu vrei sa faci si facultatea de militari, nici un avantaj.

Răspuns utilizator avertizat