| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Care sunt cele mai bine platita locuri de munca din Romania+Germania?(spuneti si cam cat castiga pe luna sau pe an)Funda!

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Un loc de munca intr-o fabrica de jenti a autoturismelor de lux din Germania dupa 1 an de lucru neintrerupt in mana poti lua intre 3000-4.500 euro / luna. Munca super grea, jenti care ajung pana la 30-40 kg una.

Fabrica de piese auto tot din Germania la fel daca lucrezi 1-2 ani neintrerupti poti castiga intre 4000-5500 euro/luna in mana.

Sunt si fabrici/institutii care platesc si mai putin in primii 2 ani, dupa care in anii care avansezi creste si plata.

Oricum in Germania se incepe de la 8, 80 euro/ora sa se plateasca. Nu toate firmele platesc de la aceasta suma, variaza intre 9-10 euro/ora. Ce este sub 8.80 euro/ora este ilegal si trebuie raportat la Zoll (Ministerul Finantelor Publice).

Daca esti medic, avocat, salariile pe luna sunt mult mai mari, nu m-am interesat vreodata pentru ca nici nu ma intereseaza.

| Mimo2 a răspuns:

Parlamentar laughing