| Stoian_Catalin_1984 a întrebat:

Care sunt cele mai bune placi video?

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Nu mai spune prostii...

Bun, trebuie sa se inteleaga prima data ca:

1) Sunt 2 firme care produc CIPURI GRAFICE (GPU) si acestea sunt:
- nVidia - care sunt bune pentru jocuri, au tehnologia CUDA care accelereaza randarea video etc.
si
- ATI - sunt si ele bune.

2) Sunt multe firme care produc placa video: Gigabyte, MSI, Asus etc. si fiecare producator de placa video are si modele cu cipuri nVidia, dar si modele cu cipuri ATI.

Bun, acum, fiecare placa este buna, depinde cine si in ce scopuri o foloseste (daca esti gamer este iti trebuie neaparat un GTX (asta-i numele cipului, este produs de nVidia), fie el pe o placa Gigabyte sau Asus, totusi eu recomand Gigabyte. au placi de calitate si cu specificatii bune (placa mai are si alte cipuri infara de cel grafic, care conteaza, dar tot cipul grafic este cel mai important totusi, apoi ar fi memoria, aici conteaza viteza, nu neaparat si capacitatea).

PS: o placa buna, pe care s-o poti folosi mai in toate "domenile" (jocuri, filme, editari video/photo etc.) ar cam trebui sa aiba 128 sau peste 128 de biti.

6 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

NVidia

| Lavinia4you a răspuns:

Iti recomand seria AMD Radeon R9 si seria 900 GTX, ai aici cateva sfaturi de achizitie http://www.cumpar.net/recomandare-placa-video-gaming-ieftina/

| GreenPannnda a răspuns:

Nvidia..mai ales seriile GTX, insa si GT sunt bune laughing

| Alexandru_Bilici_1996 a răspuns:

Nvidia GTX, sau Asus.

| Kalimdor99 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Salut,
O parte ai spus bine si o parte prostii.
Sincer cand vad oamenii cand spun de placi video, gata nVidia ii cea mai buna, dar nu e adevarat!
Nu ai Neaparat nevoie de un GTX daca esti gamer, intrebare : DE CE?
Raspuns : pentru ca, cand spui GTX te gandesti la GTX650, GTX650Ti, GTX650Ti Boost, GTX660....si mai pot continua, dar asta nu inseamna ca ele sunt cele mai bune.
Ca de exemplu daca vrei o placa care sa iti duca jocurile nu iei GTX650, ar fi o prostie, o placa BEST BUY la ora actuala care este peste tot ce am zis eu mai sus este HD7870 XT si este mai scumpa doar cu 100 de lei decat GTX660 si ofera performante sporite.
Iar daca vrei o placa care sa fie tun si sa te lauzi la toata lumea iti iei un GTX, mai exct 3 modele GTX690, GTX Titan, GTX780 si le-am pus si in ordinea performantei descrescatoare, insa ce-a mai performanta placa Single GPU este TITAN, Gtx690 fiind o placa Dual GPU.
M-am saturat deja de cate ori am auzit,, Cea mai buna placa video, nVinida! ''
Si uite asa ti-am explicat de ce jumatate din commentul tau este o prostie.

| Danişor a răspuns (pentru Kalimdor99):

Invata sa scrii! Forta nVIDIA!

| introduaicinumele a răspuns (pentru Alexandru_Bilici_1996):

Nu mai spune prostii...

Bun, trebuie sa se inteleaga prima data ca:

1) Sunt 2 firme care produc CIPURI GRAFICE (GPU) si acestea sunt:
- nVidia - care sunt bune pentru jocuri, au tehnologia CUDA care accelereaza randarea video etc.
si
- ATI - sunt si ele bune.

2) Sunt multe firme care produc placa video: Gigabyte, MSI, Asus etc. si fiecare producator de placa video are si modele cu cipuri nVidia, dar si modele cu cipuri ATI.

Bun, acum, fiecare placa este buna, depinde cine si in ce scopuri o foloseste (daca esti gamer este iti trebuie neaparat un GTX (asta-i numele cipului, este produs de nVidia), fie el pe o placa Gigabyte sau Asus, totusi eu recomand Gigabyte. au placi de calitate si cu specificatii bune (placa mai are si alte cipuri infara de cel grafic, care conteaza, dar tot cipul grafic este cel mai important totusi, apoi ar fi memoria, aici conteaza viteza, nu neaparat si capacitatea).

PS: o placa buna, pe care s-o poti folosi mai in toate "domenile" (jocuri, filme, editari video/photo etc.) ar cam trebui sa aiba 128 sau peste 128 de biti.