| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt etapele pentru a deveni asistent universitar? Dupa ce termin facultatea si dupa ce fac masterul, ce ar mai fi de facut? Poate deveni oricine asistent universitar sau trebuie sa fi lucrat inainte ca profesor?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Oricine care are diploma de licența, de master și de doctorat poate fi asistent (deși e oarecum logic ca dacă ai doctoratul le ai și pe primele 2). Dar trebuie sa te înscrii la concurs pentru a ocupa un post de asistent universitar. Fiecare facultate scoate in fiecare an la concurs niște astfel de posturi și trebuie sa îndeplinești niște condiții, una din ele e cea de mai sus, alta ar fi de exemplu sa fi avut media peste 8 in anii de studiu (adunați), dar fiecare facultate are propriile ei reguli, nimeni de pe acest site nu știe.

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa ai doctoratul ca sa poti ocupa aceasta functie, nu are treaba ca ai facut tu o facultate si un masterwinking
Plus se da un concurs.

| zăGhost a răspuns:

De obicei se incepe si un doctorat.