| bogdanmihai469 a întrebat:

Care sunt pasii de urmat pentru a te face dentist? Dar pentru a te face asistent? Ma refer la studii in special.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru asistent medical, poti face un curs medical de 3 ani, dupa terminarea liceului si luarea BAC-ului (fara de care nu poti face cursul).
Pentru a ajunge medic stomatolog, trebuie sa faci o facultate de stomatologie, care se poate face tot dupa terminarea liceului si luarea BAC-ului, cu note de peste 9.50.

| aXy99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bac peste 9, 50? De ce? laughing

| aXy99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu dai bacul doar la biologie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru dentist - medicina. Nu ai nevoie de 9.50 la bac cum a zis aia mai sus, dai admitere.
Pentru asistent, poti face o postliceala si fara bac luat, dar trebuie sa-l iei pana termini studiile. (3 ani)