| anonim_4396 a întrebat:

Cat ar trebui sa primeasca in Romania un muncitor necalificat fara experienta?

Vreau sa aud sumele pe care le-ati da voi sa fiti angajatori, nu cat este acum normal salariul.
INS-ul zice ca un roman adult are nevoie de minim 2800 lei/ luna pentru o viata decenta. 2800 lei minim, fara chirie.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acu ce raspunsuri ai vrea? ca eu daca as fi angajator si as angaja necalificati le as da salarii de mii de lei? nu sunt ipocrit sa zic asta.

Probabil primele 3 luni minimul pe economie apoi in functie de performante le as creste. Nu as tine un om serios care se tine de treaba pe minimul pe economie asta clar.

dar lucrurile depinde de multe variabile... e greu asa de dat cu presupusul.

| Digikey a răspuns:

Primele luni minimul pe economie.
Apoi depinde cat de repede invata.
Daca dupa un an este tot bolovan ii dau papucii intr-un fel sau altul.
Ii fac oricum un test de inteligenta voalat la angajare.
Ii spun un anumit tip de gluma sa vad daca se prinde, il pun sa faca ceva, etc.
Nimeni nu are nevoie de prosti harnici.

| nyoentox2002 a răspuns:

Nu-i neapărat!
Poti trai și cu 2000 lei sau aproape, na depinde dacă fumezi sau nu, dacă nu fumezi atunci e bine!
Chirie hai sa ziceam 500-600 depinde ce chirie găsești, vreo 200-300 utilitățile, dacă știi sa fac mâncare dai cam 400 lei pe luna!
Te ajunge cam 12-13 milioane tot cu mancare, chirie și utilități dar fără chirie hai sa zicem un 700 lei sau 800!
Deci îți ajung!