| SERIALS a întrebat:

Cat castiga un cameraman de televiziune in Romania? Mai ales la Bucuresti. Unde pot afla detaliile astea si unde se fac angajari?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

2800 lei salariul!
Cei cu 15-20 de ani de exeperinta pot ajunge la salariu de 4000-5000 lei
https://www.undelucram.ro/salariu-net-romania/cameraman

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt destul de mici salariile, nu mai știu exact, dar și eu lucrez într-o industrie media/creativă și aici foarte rar se fac angajări într-un mod tradițional. Trebuie să pitch-uiești oportunitățile. Fă-ți un portofoliu, scrie-le emailuri televiziunilor și spune-le ce știi să faci, bagă-te în seamă cu oameni care lucrează în domeniu (LinkedIn? Evenimente?), fă o școală de imagine etc. În televiziune ajung majoritatea prin facultatea de Jurnalism, pitch-uri sau prin pile, e destul de greu să afli detalii dacă nu ai pe cineva în interior.