| Unitedcompany95 a întrebat:

Cat castiga un medic stomatolog incepator angajat la o clinica din Cluj sau Bucuresti? Dar un medic cu 5-10 ani experienta?

1 răspuns:
| PeFuga a răspuns:

Daca este angajat la cabinet particular, atunci primeste comision din incasarile pe care le are (10-20% sau mai mult, in functie de intelegerea la care ajunge cu angajatorul). Prin urmare, salariul va depinde de volumul de munca si de preturile practicate de cabinetul in care lucreaza. Dupa 5-10 ani, daca lucreaza in acelasi loc, incaseaza mai mult deoarece are un portofoliu mai amplu de pacienti care vin la el. Posibil sa creasca si procentul din incasari daca se renegociaza contractul. Daca intre timp face un rezidentiat si incepe sa lucreze ca specialist, poate sa aiba procent mai mare (50-60%) si poate sa colaboreze cu mi multe cabinete simultan doar pe specializarea sa (ortodontie, parodontologie, etc).

Oricum, daca e o clinica bine cotata si medicul este competent incasarile vor creste treptat de la luna la luna...