| Alex8080 a întrebat:

Cat castiga un om cu salariu minim pe economie intr-o zi?

92 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si dupa scris se vede nivelul tau de educatie. Nu esti in stare sa scrii un rand fara trei greseli.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Minim pe economie 1524 lei
media zilelor lucratoare pe luna ~ 21
deci concluzia e ~ 72 lei pe zi

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Alex8080):

Ca sa manance, ca sa isi plateasca facturile... pe scurt ca sa supravietuieasca de aia se angajeaza pe minimul pe economie.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Alex8080):

Cati ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Alex8080):

Da, clar. Pe tine care ai acces la internet, la informatie, care poate ai o educatie, o calificare e foarte usor de spus.
Pe de alta parte cand esti sarac, nu ai acces la informatie nu ai vreo calificare nimic e greu sa ai astfel de teluri, mai ales pe burta goala.
Dar asa ca idee tu cum produci banii?

| Frank51 a răspuns (pentru Alex8080):

90% dintre cei plătiți cu salariu minim mai primesc prime, bonuri, sporuri, și ajung la 2000 lei, deci se pot descurca.

| sierra1 a răspuns (pentru Alex8080):

" Alex8080 : 1 ora pentru 9 lei... exista o gramada de chestii tampite pe care le poti face ca sa castigi cel putin 9 lei."

tu, de exemplu, ce "chestii tampite"(?!) faci zi de zi, lună de lună, an de an, ca să faci cei 9 lei/oră?

Intreb și eu, pentru un prieten

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Alex8080):

Nene (că nu suntem verișori!), tu ciubucărești banii ăia o zi-două, o lună-două, un an-doi. Și apoi ce?

| suntserios a răspuns (pentru Alex8080):

Scoatem din calcul jocurile de noroc.
vrei sa imi zici ca in fiecare zi tu faci 20 teme?
si ajuti 10 oameni pe zi, per fiecare zi de lucru?
sau spargi lemne si tunzi iarba 20 zile pe luna, adica 240 zile pe an tunzi iarba si spargi lemene. Practic tu lucrezi de unul singur pentru un sat intreg cum ar veni nu?

si vara ca nu sunt lemne de spart? iarna cand nu e iarba de tuns? in vacante cand nu sunt teme de facut?

PS. Ce ai facut cu cei 50.000 euro?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Alex8080):

Hei, ai inteles total gresit. Eu nu am zis ca nu ai timp sa faci lucrurile alea.

Eu te-am intrebat daca tu in realitate faci lucrurile alea.

Adica timp de 1 an scolar ai 10 colegi care iti dau tie 2.800 lei de fiecare? Sa fim seriosi.

Adica timp de 1 an de zile, tu ai 10 vecini care iti dau anual fiecare ~ 2400 lei fiecare? Adica tu ai zece vecini care isi permit sa dea 2400 lei pe an minim tie in loc sa isi sparga lemene singuri... Si toti vecii aia stau pe aceeasi ulita cu tine?

| sierra1 a răspuns (pentru Alex8080):

" Alex8080 : Pai da ma nenicule dar am bani aia corect? "

da, ai zece lei azi și mâine și la anul și atât. Bani de țigări. Și apoi - după concepția ta - șomezi frumos

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Alex8080):

Ca sa ne dam seama de ce gandesti asa pueril. Banii se fac greu, mai ales cand ai diploma de lacatus-mecanic ca atata se putea pe vremea ta.
Cand o sa iti cauti de munca, dupa 2-5 interviuri de angajare o sa realizezi ce prostii ai spus pe aici
19 ani rolling on the floor am avut dreptate

| MorcovMajestic a răspuns (pentru suntserios):

Asta e Alex Dorinel

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Alex8080):

Produc banii facandu-le altora temele rolling on the floor)

| suntserios a răspuns (pentru Alex8080):

Eu ti-as sugera sa refaci calculele in realitate.
realitatea aia in care castigi maxim 40lei pe saptamana din facut teme
si vreo 150 lei de pe la vecini dispusi sa te plateasca.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru suntserios):

Si toti vecinii sunt pe minimul pe economie rolling on the floor fac imprumuturi din banca ca sa-i plateasca lui munca la negru rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Alex8080):

Ce poti sa faci ca sa ii castigi?

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru Alex8080):

Daca toti munceau pe salarii mari atunci munca cealalta cine o mai facea?

| darrio2007 a răspuns (pentru Alex8080):

Atunci de ce mai intrebi aici asa ceva? Cand nu ai ce pune pe masa lucrezi si pe 9 lei pe ora. decat nimic
Du-te tu si fa chestiile alea tampite de care spui si ne informezi si pe noi mai tarziu.
Se vede ca esti un copil care nu s-a lovit de greutatile vietii.

| 1234568807 a răspuns (pentru darrio2007):

Exact

| supadeceapa a răspuns (pentru Alex8080):

Hai să zicem, prin absurd, că te credem. Câte taxe ai plătit? laughing Realizezi că datorezi dobânzi mai mari decât suma '' câștigată'', la ce infracțiune ai descris?

| suntserios a răspuns (pentru Alex8080):

Faci calcule total irealiste. Las-o balta.

Răspuns utilizator avertizat
| MorcovMajestic a răspuns (pentru Alex8080):

Pensia e bazata pe salariu, cum vrei intr-o tara cu minimul pe economie 1500 sa existe pensii mari mai ales la oameni de la tara rolling on the floor))))
Pensie de 2000-3000 de lei ai daca ai avut o functie mare, importanta rolling on the floor nu are niciun om de la tara mai mult de 1000
RUPT DE LUME ESTI

| 1234568807 a răspuns (pentru Alex8080):

Ce gandire ai, dar tu ai avut panacum un loc de munca? Sti cum se castiga un ban? Du-te si explica si celor care muncesc pe salariu minim cat de prosti sunt ei, lumineaza-le calea laughing

Răspuns utilizator avertizat
| supadeceapa a răspuns (pentru Alex8080):

Da, băieții deștepți plătesc amenzi, dobânzi și fac pușcărie laughing penibil troll, bro.

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru darrio2007):

Face combinatii ca Giani din las fierbinti, nu se duce el ca prostu la munca pe salariu minim laughing

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Alex8080):

Alo, baiatu, termina-ti scoala, fă o facultate potrivita si poti lucra in IT, ca se cauta in vremurile astea si esti platit cu mult mai mult decat 9 lei pe ora. Tu tragi spre fotbal. Care nu cere multa scoala, decat talent. Nu te mai da leustean, ca am ceva experienta in viata asta pe care tu nu o crezi grea., pentru ca inca nu te-ai lovit de ea, fiind copil. Si nu lucrez cu 9 lei pe ora, asa cum ai crede.

| supadeceapa a răspuns (pentru Alex8080):

IQ 90.

| MorcovMajestic a răspuns (pentru Alex8080):

Acum 26 minute | Alex8080 explică (pentru MorcovMajestic):
Varule am zis batrani aia care au pensii.

Ce batrani au pensii la tara, amaratuleee rolling on the floor

| 1234568807 a răspuns (pentru Alex8080):

Nu e nicio frustrare, problema e la tine ca esti doar un copil care nu stie cum se face un ban dar comenteaza aiurea, du-te tu si munceste pe un salariu mare si lasa-i pe prostii care muncesc pe salariu minim sa traiasca cum vor ei, fiecare doarme cum isi asterne, tu trebuie sa iti vezi de asternuturile tale, ai 19 ani, normal ca nu ai habar ce este viata, esti la varsta la care crezi ca tot ce zboara se mananca, o sa vedem peste cativa ani daca o sa mai zici la fel cand te vei mai maturiza, asta poate doar la varsta ca la minte nu se stie laughing

| MorcovMajestic a răspuns (pentru 1234568807):

Nu are 19, stai linistit, 15 cu indulgenta

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Habar nu are ce vorbeste si se mai pune si in clonț.

| 1234568807 a răspuns (pentru Alex8080):

Pentru ca in Romania nu este traiul din strainatate, esti inca mic dar cand vei avea si tu o familie si vei vedea ca cu salariu din Romania nu iti vei mai permite sa traiti toti decent vei vedea, nu mai compara Romania cu alte tari europene unde chiar se traieste bine

| 1234568807 a răspuns (pentru MorcovMajestic):

laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru 1234568807):

Daca ar avea putina minte, i-ar lua locul. Macar ăla are o facultate. Ăsta are doar „scoala veți".

| MorcovMajestic a răspuns (pentru darrio2007):

La primul lui loc de munca o sa isi ia șocul vieții. Depresie direct

| darrio2007 a răspuns (pentru MorcovMajestic):

Da, că depresia văd că e la modă, cănd cei tinuti in puf dau de greu.
Sunt destule intrebari pe TPU legat de asta.

| 1234568807 a răspuns (pentru darrio2007):

Pai are scoala vietii, ce ii mai trebuie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| supadeceapa a răspuns (pentru Alex8080):

Ai IQ mic pentru că ai impresia că poți minți cu nerușinare oameni în toată firea laughing. Hai, lasă trollul, fă ceva constructiv cu timpul tău liber ca să nu ajungi ceea ce critici.

| haileewatson a răspuns (pentru Alex8080):

Exista oameni care nu au calificari, educatie sau posibilitatile necesare ca sa gaseasca un loc de munca mai bine platit. Un oras mare din Romania este complet DIFERIT fata de un orasel, din punct de vedere al pietei muncii

| Roger645 a răspuns (pentru Alex8080):

Foarte laudabil. Cati elevi de la tine din clasa sunt asa?

| Salontanul a răspuns (pentru Alex8080):

"Hodorogii" aia au muncit la viata lor si au dreptul la o pensie. In toata lumea este la fel. Si daca nu-ti plac "hodorogii" sa dea Dumnezeu sa nu apuci sa fii numit "hodorog"!

| Drimmero a răspuns:

Ronaldo a depasit miliardul de euro ca avere si continua sa faca bani, omul a produs si a fost ani buni la cel mai inalt nivel in fotbal, a depasit recorduri dupa recorduri, o masinarie de goluri. Dar tu nu ai cum sa te compari cu Ronaldo sau Deep, astia sunt legende in domeniile lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru Alex8080):

Trebuie sa te duca capul si sa fii bun in ceea ce faci ca sa produci, atat Ronaldo cat si Deep au excelat in domeniul lor si acum aduna roadele muncii lor. Ronaldo a fost sarac cand era copil si isi dorea sa aiba o masina foarte luxoasa si toti radeaua de el ca e un visator si ca nu o sa ajunga niciodata sus, asta l-a motivat si mai tare iar acum se uita de sus la toti aia care au ras de el, nu a excelat in scoala, nici nu a avut nevoie de ea, e miliardar si asta nu doar din fotbal, din fotbal a strans sume considerabile dar are N afaceri de unde produce bani, e unul dintre cei mai importanti oameni ai planetei cu alte cuvinte, asta e mai important si decat multi presedinti. Sportul e acel loc unde exista acei 1% oameni care sunt cei mai buni la ceea ce fac, iar roadele talentului si muncii lor inseamna bani, faima, etc.

| ReddY25 a răspuns:

A devenit viral subiectul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania bataia de joc e la ordinea zilei.
Gandeste-te numai un pic, sunt oameni care muncesc si nu isi primesc banii, nu au cu ce plati facturiile de asta iese lumea in strada la proteste.

Daca muncesti la negru poate faci mai mult dar sa stii ca guvernul ii obliga pe oameni sa justifice fiecare venit pe care il fac.

| suntserios a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Wow! cand a iesit lumea la proteste ca e grea viata?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In democratie nu oamenii nu sunt egali din multe puncte de vedere nu numai la capitolul salarii, acum depinde si cu ce te ocupi.

Eu lucrez 168 de ore pe luna la 21 de zile lucratoare adica 21x8 ore = 168 de ore si i-au 1.828 de lei acolo la fabrica la care lucrez. Dar daca lucrez si sambata primesc 200-250 de lei in plus pentru ca sambata se plateste dublu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cu salariul din Romania nu poti decat sa supravietuiesti atat dar sa construiesti ceva e greu.

| Frank51 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da, nu neg că sunt salarii mici, dar uiți că mai contează și ce faci. Eu la 26 de ani câștig cât ambii părinți la un loc, și chiar nu prea am ce face cu banii. Foarte mulți oameni sunt în situația asta, câștigă foarte bine pentru că au un job care necesită pregătire. Tu dacă lucrezi la fabrică degeaba dai vina pe stat, că nu o să-ți dea 5000 lei net doar pentru că așa consideri tu, și nu o zic în nume de rău.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă spun că salariul meu este de 617 lei pe oră. Lucrez 11 Ore pe zi. Adica 6787 pe zi. E Minimul meu
E De crezut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariu minim pe economie e 1990, 2025 de RON,+ tichete de masa asta ar ajunge undeva la 2400-2500 de RON, daca se baga și suplimentare, in weekend parca se câștigă 200% atunci se poate ajunge și la 3000 cu tot cu bonuri de masa.
Acum câțiva ani era 800 și ceva salariu net la salariul minim pe economie, acum e 2000 in mana ( net) dar mâncarea/alimentele au crescut într-un mod virtiginos, și încă cresc enorm de la luna la alta.

| 1234568807 a răspuns:

Se vede ca esti doar un copil care viseaza cai verzi pe pereti, daca chiar ai 19 ani ar fi trebuit sa gandesti mai matur, dar tu ai gandirea unui copil de 10 ani, normal ca visezi si razi de altii care au salariu mic dar ei macar muncesc, nu stau pe spinarea lu maicasa si lu taicasu si fac fite pe TPU, odata si odata parintii tai nu o sa mai fie, si sa te vad atunci, ca de la vise cu lamborghini o sa ajungi la vise cu o paine si un pateu laughing

| 1234568807 a răspuns:

In primul rand asa sa vorbesti cu mama ta nu cu mine, ca eu nu te-am injurat de morti pe tine, si in al doilea rand tu nici macar nu ai terminat liceul inca dar visezi cai verzi pe pereti, atata timp cat stai in casa mamei ta si lu tactu si te intretin ei, nu mai comenta aiurea de cei care muncesc si isi castiga singuri existenta, am vazut tot ce ai comentat mai sus si imi dau seama ca nu ai o doaga de minte dar ai fite cu tona, ce ziceai tu de garsoniera aia cu rate pe 30 de ani? Tu in momentu de fata nici o chirie nu iti permiti dar faci atatea figuri de nu pot sa imi dau seama de unde atatea aere pe tine

| 1234568807 a răspuns:

Ce repede ai sters raspunsul, ai realizat si tu ca esti patetic ca ai atatea fite degeaba avand in vedere ca tu depinzi de maicata si taicatu laughing

| Salontanul a răspuns (pentru 1234568807):

Nu l-a sters el raspunsul. I-a fost sters.

| MorcovMajestic a răspuns:

rolling on the floor de unde au bosorogii care nu se pot misca atatia bani sa iti dea tie? cand majoritatea care stau la tara nu au muncit, eci nu au pensie ca au mancat mereu ce au cultivat si au facut troc
Tu ai vazut ce pensii mici exista? Oamenii nu au bani de pastile si te platesc pe tine rolling on the floor))
Nu te cred ca ai nici 19 ani daca ai ori esti rupt de lume, ori ai ramas corigent la economie

| MorcovMajestic a răspuns:

In 1990 cand ieseai la pensie primeai 2000+ rolling on the floor cine te-a mintit?
in 1990 a iesit bunicul cu functie importanta, salariu baban si a avut 1200 rolling on the floor noroc ca avea deja casa cumparata, economii, ferma

Răspuns utilizator avertizat
| MorcovMajestic a răspuns:

Salarii mici sunt cu duiumul si in Bucuresti
Sa stai la tara inseamna sa fii izolat de oportunitati, ai maxim o fabrica pe acolo unde lucrezi pe bete
Salariu care sa iti aduca o pensie de 2000-3000 de lei NU gasesti la tara rolling on the floor
Citeste o statistica pe veniturile de la tara, pe pensii, pe angajari si nu mai visa aiurea
Oamenii cu bani care se muta la tara si isi fac vile acolo sunt tineri si nu au nevoie de serviciile unui mucos
Eu duc din Bucuresti cand merg la casa mea de la tara muncitori dupa mine rolling on the floor le asigur transport dus-intors cazare
Nu chem toti nehalitii sa imi strice prin curte nimeni nu face asta
Probabil nu ai somn noaptea si suferi de scenarita acuta

Ce castigi din minciunile astea? Te simti mai bine cu viata ta mizerabila pentru mai mult de 30 minute si apoi revii la covrigi cu pateu?

| MorcovMajestic a răspuns:

Cand o sa iesi din sat o sa ai un soc rolling on the floor pana atunci probabil te platesc aia cu alune si ai impresia ca aia sunt bani reali
Cand o sa vezi prima bancnota o sa zici ca l-ai vazut pe dumnezeu rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| MorcovMajestic a răspuns (pentru Alex8080):

Pai te cred ca ai 50 de bani si nepoata mea are pentru pufuleti zilnic rolling on the floor daca munceai nu aveai timp de TPU si Facebook
nu am Facebook ca am afaceri de condus TPU e singura mea distractie media rolling on the floor
mizerie de oras plin de cocalari dar toti va mutati aici sa scapati de saracie rolling on the floor
te asteptam cand faci 18 ani si te saturi de pufuleti doar ca vezi ca fara master tot la munca de jos ajungi sper ca ai parinti milosi sa te sustina inca 5 ani ca de munca nu te cred capabil rolling on the floor

| MorcovMajestic a răspuns:

Johnny Depp si ronaldo nu au facut munca la negru rolling on the floor ia arata-ne cum excelezi tu ca ronaldo in ceea ce faci. Da-ne un video cu tine tunzand iarba sa vedem cat de profi esti de te compari cu ronaldo rolling on the floor si sa vedem cat de apropiat esti fizic de johnny

| MorcovMajestic a răspuns:

Tu crezi ca am timp sa citesc romanele tale de somer rolling on the floor)))

| MorcovMajestic a răspuns:

Normal rolling on the floor asta e definitia trollului rolling on the floor doar ca TPU e calit cu asa ceva, nu ne mai impresioneaza nimic

| MorcovMajestic a răspuns:

Daca unu de 20 de ani are lamborghini, are doar pentru ca i-a pus mama si tata in traista rolling on the floor ceea ce e JENANT la orice varsta
Simt ca esti putin de o anumita etnie rolling on the floor

| MorcovMajestic a răspuns:

Niciun om cinstit nu are banii de lamborghini la 20 de ani, dar ce sa ii explici unui roma rolling on the floor))

| MorcovMajestic a răspuns:

Voi aveti mizeria in sange, orice numai sa nu munciti cinstit rolling on the floor
Tu esti genul de om care talhareste pentru 50 de lei

| MorcovMajestic a răspuns:

Adevarul doare rolling on the floor

| AVAAVA a răspuns:

Puțin, foarte puțin.

| Roger645 a răspuns:

Vreo 2000 lei net+ bonuri, la paza. Si le convine. Lucreaza 1 zi din 3 ( 24 cu 48). Mai pazesc, mai se plimba, mai dorm. Nu vor altceva, ca au animale si gospodarie acasa la tara. Sunt multumiti, nu vor altceva nici in tara, nici in strainatate.