| Chivoiu_Emanuel_1993 a întrebat:

Cat castiga un programator in Romania? Dar in strainatate?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Decent. Nu e chiar asa cum pare, desigur ca experienta ajuta atunci cand se negociaza veniturile, dar problema e ca experienta in acest domeniu devine irelevanta cam din 4 in 4 ani, asa ca dac-ti place sa inveti continuu, sa ai intotdeauna in coasta pe unul care e mai bun ca tine, desi nu stie atat de multe ca tine atunci asta e solutia, daca nu atunci du-te spre domenii unde experienta acumulata conteaza pentru intreaga cariera.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde lucrezi, in ce limbaj lucrezi, ce experienta ai.

In Romania, intr un oras mare precum Bucuresti sau Cluj unde este cea mai dezvoltata industri salariile pelaca de la de 400euro pentru incepatori si ajung si la 2000euro dupa o experienta de 5-6 ani

| matrix100 a răspuns:

Castiga bine, in strainatate si mai bine. depinde si de pregatire, nivelul de experienta, etc