| Debml a întrebat:

Cat castiga un regizor (pe luna)? Cu ce se ocupa acesta?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Regizorul nu se ocupa cu scenarii. Ala este scenaristul. Regizorul se ocupa cu punerea in practica a unui scenariu: peisaje, actori, replici, etc. Cu cat sunt platiti? Cine stie? Cu atat mai mult cu cat poate lua cateva mii de Euro intr-o tara de mana a 3-a (recte Romania) si poate lua milioane de dolari in America. Asta depinde si de bugetul producatorului (cel care se ocupa cu finantarea) de calitatea regizorului, de ce actori (cat de mari sunt) se folosesc in film, etc.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Depinde de cat de bun este.Regizorul se ocupa in mare parte de scenarii, de povestea filmului. Poate castiga de la cateva mii de lei, pana la milioane de lei.