| quizzzzz a întrebat:

Cat de bine trebuie sa stii engleza la informatica?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Nu este foarte multa engleza in informatica. Adevarat, instructiunile sunt in engleza, dar nu sunt instructiuni exagerat de multe incat sa nu ai probleme pentru ca nu sti engleza.

Iti zic de acum ce o sa folosesti in engleza, cel putin la limbajul c++ ( care se face in majoritatea liceelor ) :

if = daca
else = altfel
while = cat timp
do... while = fa... cat timp
cout = console output = tipareste pe ecran
cin = console input = citeste de la tastatura

Astea o sa fie folosite 98% din timp. O secventa care "in engleza" suna asa :
cin a;
cin b;

if (a < b) cout b;
else cout a;

In romana vine asa :

citeste a;
citeste b;

daca (a < b) scrie b;
altfel scrie a;

Ce face programul asta? Compara a si b si afiseaza care e mai mare. Mare lucru nu e, nici in romana nici in engleza.

Dupa cum vezi nu sunt diferente mari. Iti dai seama usor ce face fiecare chestie, chiar daca nu sti o boaba de engleza.

Concluzie : Nu e necesar sa stii engleza pentru programare. Instructiunile sunt destul de simple sa iti dai seama ce e cu ele, indiferent daca stii engleza sau nu. Dificultatile apar cand combini 10-20 de instructiuni simple una langa alta si nu mai intelegi ce face intreg programul... nu din cauza limbii, ci din cauza ca sunt prea multe instructiuni intortochiate. La informatica engleza o sa fie cea mai mica problema a ta.

Nota : Stiu ca programul dat ca exemplu e putin diferit in viata reala. E irelevant in ceea ce priveste raspunsul asta. Am simplificat cateva chestii. Aviz pentru carcotasi.

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa stii bazele din limba engleza, restul le inveti pe parcurs.

| Sn4k3 a răspuns:

Foarte bine pentru ca trebuie sa mai cauti si informatii pe net, pe care de cele mai multe ori nu le gasesti in romana.

| flixbuster a răspuns:

Raspunsul bun era cel al lui @Sn4k3. In IT limba de baza e engleza. Carti, documentatie, tutoriale, forumuri pentru profesionisti toate sunt in engleza. Orice alta limba e cu resurse limitate.

| FaraNume1245 a răspuns:

Apar și eu să spun că cei doi de deasupra ți-au dat răspunsuri foarte bune.

| AdrienWH a răspuns:

Salut. In general, nu ai nevoie de cunostinte foarte mari de limba Engleza la informatica. Ai nevoie de cuvintele de baza, cum ar fi:
file, page, edit, save, print, charts (Astea daca lucrezi in Word, Excel, PowerPoint). Daca esti pe partea de programare, si lucrezi intr-un program gen CodeBlocks, atunci limba Engleza nu te va ajuta prea mult, fiindca acolo folosesti total alt limbaj (nu cel format din cuvinte, ci unul gen cout