| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Cat de grea e armata pana la urma? Am un unchi care mi-a zis ''M-a ferit Dumnezeu de armata''si e ''bombardier'' ca sa zic asa,e de treaba omu', dar nu l-am vazut sa fie speriat si nu emana nici sentimentu ala, nu se incadreaza neaparat in categoria aia, omu e ok are nevasta si 2 fete.Dar am alt unchi care e destul de slabut, a facut armata(are poze) si nu l-am auzit sa zica ceva de rau sau de bine, nu e depresiv deloc si are nevasta si un baiat.Niciunul dintre ei nu emana sentimentul de ''uita-l ba p'asta e prostrolling on the floor'' sau ceva de genu'. Oarecum fiecare e opusul celuilalt.Primul cand conduce e la modu ''uit-o ba p'aia ce buna e'' si celelalt e mai '' moale'', adica nu e genu' de om sa claxoneze.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Armata nu a omorat pe nimeni, doar a disciplinat oamenii rebeli.
Nu este grea deloc, dar este stricta si multi adolescenti rasfatati ajungand in armata cred ca pot face ce vor ei, cand vor ei, dar acolo se cere un program strict si riguros cu executarea oridinelor fara ezitare sau comentarii, ceea ce pentru unii este dificil fiindca sunt incapabili sa accepte acest lucru.
Pe vremea lui ceusescu faceau cateva luni de armata si fetele care erau studente, iar de crapat, iti spun eu ca nu a crapat nimeni din putina disciplina si ordine executate.

| Violleta2022 a răspuns:

Expplica-mi si mie te rog ce inseamna ala "bombardier"?
Banuiesc ca este un fel de cocolar, adica smecheras de oras, asa-i?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Armata necesită disciplină și ascultarea de autoritate. Te educă pentru asta.

| Brizbriz a răspuns:

Unchi... hmm
pana cand s-a desfiintat armata obligatorie, armata a fost o tampenie comuista nenorocita
1. venea caprarul si te facea de rahat de sus pana jos si te punea sa te tarasti pe sub paturi, numai ca sa arate cine e cel mai "destept", mai ales daca ai facut facultatea (se facea dupa facultate) si alte rahaturi de genul asta (tuns la piele, umilinte, urlete, etc.)
2. aici e grav, nu aveau bani sa dea de mancare soldatilor (ii trimiteau acasa cu saptamanile), cu atat mai putin pentru consumabile militare, deci faceai pregatire militara "teoretica", dupa care te lasau la vatra cu livret militar care spunea ca esti soldat si ai pregatire militara valida, asta insemnand ca in caz de razboi, te foloseau pe post de carne de tun, pentru ca stiau ca de altceva nu esti bun

samd... cosmar generalizat (nu iti mai spun ca erai folosit ca muncitor, eventual pentru ofiteri sa isi construiasca, casele personale)

acum armata e profesionista, bine platita, bine echipata, e concurenta mare ca sa intrii, deci au de unde alege, si incearca sa produca soldati profesionisti, nu carne de tun

totusi in continuare sunt alte tampenii, cum ar fi nici o solutie pentru PTSD, deci, soldatii sa sufere, da-i dracu', si alte chestii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Ești sigur că așa era în armată sau doar ce ai auzit pe la colțul blocului?

Mai taie din ele.

PĂMPĂLĂII ȘI PROȘTII erau în armată ăia care cărau și baza materială la instrucție.

Alții le dădeau șuturi în dos la ăștia ca să meargă mai repede.

PITICII cărau baza materială și luau șuturi în dos tare ca să prindă viteză de la cei înalți.

Eu aveam 1, 85 înălțime - ghici ce făceam eu cu piticii care cărau și baza materială la instrucție?

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Partea cu frecusul, ABSOLUT SIGUR
caprari care abuzau, am auzit povesti, cam multe, ca macar unele sa nu fie adevarate
partea cu banii (bugetul) si mancarea, ABSOLUT SIGUR
(si e logica partea asta, armata obligatorie = prea multi soldati, iar tara, FOARTE saraca)
partea cu muncitorisme, depindea de noroc, insa se practica, destul de mult

DUPA ce s-a terminat cu armata obligatorie, JIGODIILE NENOROCITE DE LA PRESA CARE AU TINUT SECRET TOATE ASTEA, au dat arama pe fata si au spus sus si tare ce rau a fost
de ce jigodii? pentru ca pana atunci JIGODIILE NU AU ZIS NIMIC
cica, ca, "libertatea presei"... PE DRACU

iar, tu ma contrazici, si majoritatea care au terminat armata aia, nu se uita in urma cu destula ura pentru bataia de joc, pentru ca, in a doua parte a armatei, nu mai era chiar asa de rau, iar creierul uman, tinde sa nu tina minte partile naspa, sau macar sa estompeze cat de naspa au fost
asta se intampla in orice domeniu, nu numai armata... si mie mi s-a intamplat, care am fost bully la greu in scoala si nu numai

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

E clar ca nu ai facut armata.
Ce scrii tu aici, este doar ce ti-a zis unul si altul, cu aceleasi gandiri de 2 lei. Atunci, ca numar de militari ai fi tinut piept unei armate a altei tari. Acum vin altii sa ne „apere".

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Da, nu am facut, dar ce am scrist despre jurnalisti, am vazut chiar eu la TV

| darrio2007 a răspuns (pentru Brizbriz):

La cate stiri fake sunt in mass-media, nu ma mira ca ai si crezut. Trebuia sa o faci, ca sa fi vazut realitatea pe pielea ta. Nu din auzite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Înțelege că cineva trebuia să moară dacă era nevoie pentru țară.

Adică erau îndobitociți militarii prin instrucție și program foarte strict ca să execute exact ce li se ordona dacă era să fie război.

Numai că cei care îi îndobitoceau pe ăștia erau și militari tot ca ei care erau gradați.

Să nu îți imaginezi că un ofițer venea în dormitor unde erau militarii și îi punea pe ăia să meargă cu valizele pe sub paturi.

Tot gradații sau alți militari își băteau joc de ăia și erau tot militari în termen ca ceilalți.

Și la instrucție la fel era.

De la locotenent în sus ăștia făceau extrem de rar instrucție cu militarii.

Comandantul unității doar dădea alarme când voia el, să nu crezi că ăsta mergea pe câmp la instrucție și făcea instrucție cu militarii.

| Brizbriz a răspuns (pentru darrio2007):

Man, lasa-o'n balarii
aud aceleasi chestii din toate gaurile despre armata
si apoi la proteve jurnalist cunoscut urla mare si tare "cat de rau a fost" in timp ce ultimii recruti plecau

imi dau seama cand o stire e cusuta cu ata alba, dar aici chiar nu e cazul, mai ales ca e clar ca pana atunci au musamalizat tot si nu au zis nimic, cu toate ca, inca odata, zvonuri erau in draci, asa ca la sfarsit, nu aveau nici un motiv sa confirme zvonurile

acum, sa nu ma crezi aberant, sunt sigur ca nu a fost la fel de rau pe peste tot, pentru ca, chiar aveam nevoie de aparare, dar in general numai bine nu a fost

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Să îți spun cum erau unii bătaie de joc.

Un pluton alerga pe un traseu.

În față cei înalți alergau mai repede.

Cei din spate care erau pitici cărau țintele folosite la instrucție, niște panouri pe care le cărau ei și alte materiale folosite la instrucție.

Ăștia rămâneau mai în urmă că erau grele și materialele pe care le cărau.

Unul din față se ducea în spate și le dădea șuturi la ăia să fugă mai repede.

Tot militar era și ăla care le dădea șuturi la cei care rămâneau în urmă și dădea foarte tare în ăia.

Ăia cu țintele pe umeri se chinuiau să alerge și mai și cădeau, tot șuturi primeau.

Asta era diferența - unii dădeau șuturi și alții primeau șuturi și toți erau militari în termen.

| RxTx a răspuns:

Daca esti unul dintre cei mai buni dintr-o țară care știe să facă o anumită meserie foarte bine o să vină intr-o zi un domn cu grade multe insigne si o să îți spună că au nevoie de tine si iti oferă aproximativ 6000 lei salariu
Chiar dacă tu nu ai facut nici o zi de armată.
Si iti oferă posibilitatea sa faci armata intr-un loc unde să poți învăța gradele si cum sa te comporți in armată asa
La intensiv
Depinde cat de urgent au nevoie de tine
De exemplu au posibilitatea ca in 2 săptămâni sa te învețe ce este aia armată
În 2 luni
Sau în 6 luni.
Depinde cât de mare este graba ca tu să începi să muncești in realitate pe meseria pentru care a venit la tine să îți facă această ofertă de angajare.

Apoi iti da ceva grade sa nu fii asa ultimul soldat si vei fi folosit doar ca sa faci pentru armată ceea ce făceai în lumea civilă și ei știau despre tine că tu ești unul dintre cei mai buni 5 din țara aceasta.

Se întâmplă și minuni dacă tu îți faci meseria ta de( ceasornicar electromecanic electronist pneumatist hidraulist ) să spunem extraordinar de bine pentru toți clienții cu modestie demnitate implicare devotament dragoste și pasiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RxTx):

Ai uitat ceva - atunci dacă voiai să rămâi în sistem rămâneai după armată și ajungeai foarte bine.

Nu e cazul celor care au făcut armata pe șantiere sau la săpat șanțuri și pe șantiere.

Asta nu știe lumea - armata atunci era de 2 feluri, cei îmbrăcați în maro și cei îmbrăcați în albastru.

Doar unii puteau să rămână la stat după armată și erau foarte puțini.

| Sophieka a răspuns:

Cat de grea e armata pana la urma?

Inscrie-te in armata si deduci tu apoi happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Armata am făcut-o acum mulți ani. Cel de care spui că a făcut armata și e moale ți se pare ție că e mai prost ca celălalt care nu a făcut armata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Armata atunci era cam așa - cei înalți își băteau joc de cei pitici chiar dacă erau din același ciclu, adică încorporați toți în aceiași lună.

Cei pitici erau și bătaia de joc a gradaților, erau puși plantoane, veselari la sala de mese să spele vasele, trimiși să curețe cartofi, să dea zăpada de pe platou la ora 5 dimineața, cărau baza materială la instrucție.

Nu erau lăsați nici la WC să meargă dimineața.

Cei înalți nu erau tratați așa de gradați și erau învățați să își bată joc de pitici.

Într-un pluton ordinea din față în spate era după înălțime.

După rândul 2 urmau cei de la 1, 75 înălțime în jos și ăștia erau bătaia de joc și a gradaților și a celorlalți militari înalți.

De aia sunt atâtea povești cu prostia din armată că unii își băteau joc de alții și foarte urât.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

PS, tu insuti scrii:
"Cei pitici erau și bătaia de joc a gradaților, erau puși plantoane, veselari la sala de mese să spele vasele, trimiși să curețe cartofi, să dea zăpada de pe platou la ora 5 dimineața, cărau baza materială la instrucție."

deci, confirmi bataia de joc, cu faptul ca (macar unii) erau bataie de joc, la varsta aia poate e greu sa iti dai seama, dar, inchipuie-ti ca esti pitic, SI NU AI DE ALES SA FII ACOLO (armata DE RAHAT obligatorie)

"Cei înalți nu erau tratați așa de gradați și erau învățați să își bată joc de pitici."

asta e DISCRIMINARE, si intr-o armata, care vrea sa fie armata, si nu bataie de joc, chestia asta e pur si simplu CRIMA CU PREMEDITARE, pentru ca daca ajungeti pe front, jumatate o sa urasca cealalta jumatate, lucru care v-a folosi numai ca sa fi-ti omorati de inamici, sau mult mai rau, sa va omorati intre voi (cum ti-ar place sa ai niste "pitici" in spate, inarmati cu arme letale?)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Citește cu atenție - cei înalți urmau să facă și ei școala de gradați în armată și să fie fruntași, caporali sau sergenți în timpul armatei.

Ăștia erau obișnuiți imediat de la începutul armatei să își bată joc de pitici că ăștia nu ajungeau la școala de gradați în timpul armatei și erau pe post de pămpălăi și proști toată armata.

Deci armata era pentru unii ca o distracție și ca un chin și bătaie de joc pentru alții.

Eu am fost din cei pentru care armata a fost ca o distracție.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Ai scris asta

asta e DISCRIMINARE, si intr-o armata, care vrea sa fie armata, si nu bataie de joc, chestia asta e pur si simplu CRIMA CU PREMEDITARE, pentru ca daca ajungeti pe front, jumatate o sa urasca cealalta jumatate, lucru care v-a folosi numai ca sa fi-ti omorati de inamici, sau mult mai rau, sa va omorati intre voi (cum ti-ar place sa ai niste "pitici" in spate, inarmati cu arme letale?)

Eram primul din dreapta în pluton și asta însemna că eram următorul la comanda plutonului dacă ar fi murit toți comandanții în război.

Piticii în război ar fi fost ei primii în fața plutonului că se schimba ordinea în pluton și cei pitici erau în față iar cei înalți erau în spate.

Deci tot pămpălăi și proști erau piticii și dacă era război și tot ei mureau primii, nu mai aveau timp să se întoarcă și să îi împuște pe ăia înalți din spatele lor.

RÂD DE MOR când îmi aduc aminte de armată și ce distracție a fost pentru mine armata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat să scriu ceva mai sus - nu era doar unul în față care să vrea să se ducă în spate să le dea șuturi la cei din spate.

Deci nu era unul singur care să dea șuturi la ceilalți din spate.

Ăștia care dădeau șuturi după jurământ erau băgați în școala de gradați și ajungeau să fie fruntași sau caporali și îi instruiau pe cei care se încorporau după ei.

Cei care primeau șuturi după jurământ ajungeau în gardă sau unde era nevoie de ei și erau bătaie de joc până se eliberau din armată.

Ăștia nu ajungeau să comande alți militari sau să își bată joc de alții cum își bătuse joc de ei alții tot ca ei.

| DARLINGx a răspuns:

Te poți duce singura in armată, și îți vei da seama

| Yparisa a răspuns:

Am o cunostinta care a prins armata. I s-a parut lejera. Dar a ajuns un drogat si vai de el. Poate asta l-a afectat, who knows.

Ala ''moale'' e un om decent, nu moale. E total gresit sa cataloghezi un om asa pentru ca nu se poarta ca un dobitoc la volan.

| Bronson1 a răspuns:

Armata facea din baieti, barbati.

Poti sa te numesti "barbat" doar atunci cand esti in stare sa ti-o iei si sa ramai cu capul sus; cand ai trecut de umilinte, cand ti-ai luat bataie, sau te-au luat de sclav si ai ramas in picioare, ca asta facea armata, te punea in cele mai grele situatii si tu trebuia sa faci fata, sa treci peste, sa inveti disciplina.

Eu nu am mai prins armata obligatorie, am facut o alta armata mai "de cartier", mai mult sau mai putin grea, dar cu siguranta te schimba experienta. Vorba aia: "Tot ce nu ma doboara, ma intareste."