| WayhaughtK a întrebat:

Cat de greu este sa iti gasesti de lucru ca si psiholog?
Fara sa iti faci cabinet.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte greu! Imagineaza-ti ca fiecare spital are cate 1-2 psihologi si pana nu ies aiai la pensie, nu angajeaza pe nimeni.
Apoi, mai sunt cei de la asistenta sociala, sa pe la scoli, internate... evident ca se face loc, doar cand unul pleaca in alta parte, sau iese la pensie.
In Romania se fac psihologi, notari si avocati pe banda rulanta. cateva mii in fiecare an, dar de profesat ajung sa profeseze doar 2-3 in fiecare judet, restul asteapta sa se faca locuri libere si intre timp, ca sa poata trai, se angajeaza ca vanzatori ori muncitori necalificati in alte domenii.

| zăGhost a răspuns:

Depinde ce fel de psiholog esti. Daca vrei sa lucrezi ca si clinician, poti in cabinet, firme, spitale, cabinetul altcuiva, scoli de soferi. Pe muncii cam la fel. Pentru psihoterapie cabinet sau sa lucrezi la un ONG/firma. In principiu, depinde de cat de bun esti si de realtiile pe care le ai. Un alt aspect e cel al publicitatii, daca te faci promovat bine sau nu. Daca nu esti descurcaret, nu ai cunostinte care sa te recomande sau sa iti ofere post undeva si nu esti foarte bun, e greu. Desigur, mai e varianta de resurse umane, unde e mult mai simplu de gasit post.

| Aurora99 a răspuns:

Poti face psihologie si pe site-ul asta daca doresti, problema este ca sistemul nu te plateste doar pentru ajutorul acordat in cazul acesta.N-am vrut sa sun rautacioasa, insa a face psihologie in Romania este un lucru delicat...necesita cel putin o camera de ambient, ca sa nu spun direct, un cabinet.O zi faina!

| ArmywCode a răspuns:

Si cum ai vrea sa fii psiholog fara cabinet? Cum iti consulti pacientii? On-line? E greu. Ca si psiholog ar trebui sa stii ca intalnirea fata in fata este esentiala, stii cand pacientul minte, cand se ascunde de ceva, trebuie sa ii citesti limbajul corpului, expresiile fetei, etc. Nu e asa simplu.