Întrebare recomandată | FaraIndoiala a întrebat:

Cat de greu este sa iti gasesti un loc de munca?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu stii cum sa te "vinzi" atunci, da, este foarte greu sa-ti gasesti un loc de munca.
Candidatul pentru un job este un "produs", angajatorul este un "cumparator" ---degeaba tintesti un job daca nu stii cum sa te pui in valoare!

Nu stiu ce varsta ai ---presupun ca esti foarte tanar. Daca da, primul pas in a-ti costrui un asa numit "brand" personal care te poate diferentia/pune in valoare de restul turmei este sa-ti raspunzi la urmatoarele intrebari :
*ce fac foarte bine in mod natural, adica la ce am talent?
*in ce anume imi place sa investesc timp si energie, adica ce ma pasioneaza?
*pentru ce ma dau jos din pat dimineata, adica ce ma motiveaza?
Al doilea pas, pentru a te pune pe piata, este acela sa ajuti oamenii sa afle despre tine, despre ce faci. despre cum faci.Comunica cu cat mai multi oameni --- du-te la concursuri, du-te la evenimente sociale, du-te la activitati de voluntariat, du-te la conferinte, fa-ti cont pe retele sociale(Facebook, Twitter si Linkedin sau altele relevante pentru domeniul tau de interes).

| FaraIndoiala explică (pentru alessia5158):

Interesant ce imi spui, am 20 de ani si vreau sa muncesc dar peste tot cere experienta..pana acum nu am mai fost angajat si cred ca de aceea nu ma accepta..nu stiu ce sa mai fac.
Si in legatura cu ce mai "intrebat" mai sus, fac ce mi se spune, invat destul de repede doar ca nu se ofera sansa de a demonstra acest lucru!

| alessia5158 a răspuns (pentru FaraIndoiala):

In general, cel mai facil mod de a-ti gasi primul loc de munca este recomandarea din partea unui angajat care te cunoaste( este si motivul pentru care ti-am sugerat sa te faci cunoscut de cat mai multi oameni!)
Un alt mod (mai neobisnuit!)de care te poti folosi, mai ales in cazul in care iti doresti sa inveti o anumita meserie sau sa-ti pui in practica cunostintele teoretice dobandite in scoala este sa discuti direct cu decidentul(patronul, directorul executiv, seful de sectie, seful de echipa etc.) si sa te oferi sa lucrezi gratis in perioada de proba.Aceasta, pentru ca una-i sa declari ca "invat repede" si altceva este sa demonstrezi ca ai aceasta capacitate!

| Liviu a răspuns (pentru alessia5158):

Daca nu stii cum sa te "vinzi" atunci, da, este foarte greu sa-ti gasesti un loc de munca.
Candidatul pentru un job este un "produs", angajatorul este un "cumparator" ---degeaba tintesti un job daca nu stii cum sa te pui in valoare!

Acest fragment este luat de pe un blog, cat despre lucrurile pe care le-ai indrugat acolo vorbesti ca o persoana care ori e in functie inalta, ori nu stie ce inseamna munca de jos decat din auzite.Ii vinzi acestui tanar iluzii desarte.Totu in tara asta e pe pile, nu te baga nimeni in seama decat daca ai vreo meserie care se cauta si chiar ai experienta in spate, in rest? slabe sanse iti pot auce oameni cu diplome, oameni care au studii si care lucreaza pe un salariu de nimic pentru ca ghici ce? unii care nu au habar de nimic sunt tinuti in brate de diverse terte persoane ca... " ba nu te lua de x ca e nepotu lu procuroru adj" si multe altele de genu.Da-i un sfat real, sa caute pile, sa isi faca o calificare mai diferita, si atunci la primul interviu, sa nu intrebe de salariu! asta iti spune eu care de cand ma stiu de la 18 ani, am intrat la locuri de munca numai pe PILE! si pe vorbe, poti spera, insa numai un om cu gandire infecta ar crede ca te poti angaja asa de usor.Pana si cu facultati intampini probleme si multe altele.

12 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Fara indoiala tine de tine.

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde cat esti de pretentios, ca daca vrei sa lucrezi la salubritate publica, de exemplu, nu o sa te intrebe nimeni nimic, iti si fac contract de munca. Daca vrei sa fii manager de multinational, ei bine, de aici se schimba treaba. Tinteste sus dar nu te astepta sa primesti un job foarte bun din prima, trebuie vechime si experienta pentru a inainta in functie.

| AlbNegru09 a răspuns:

Trebuie sa iti doresti sa muncesti cu siguranta gasesti de munca.
Este greu pentru persoanele care nu vor sa munceasca!

| FaraIndoiala explică (pentru AlbNegru09):

Daca nu mi-as dori crede-ma ca nu as mai cauta!

| AlbNegru09 a răspuns (pentru FaraIndoiala):

Depinde in ce domeniu cauti de lucru, sunt multe unde nu iti cere experienta. Dar este unde iti cere.
Daca doresti sa muncesti, nu trebuie exact in meseria pe care o ai pentru inceput, poti incepe cu un alt post unde nu-ti cere experienta.

| lauren93 a răspuns:

La cate interviuri ai fost? In ce domeniu? Cate testari ai avut?

| RazaDulce a răspuns:

Depinde pe ce domeniu esti axat. Daca ai terminat cel putin o facultate iti gasesti un loc de munca in medie de 2-4 zile, iar daca nu esti calificat pe un domeniu anume iti gasesti un loc de munca in medie de 4-7 zile.
https://www.olx.ro/locuri-de-munca/

| Flav a răspuns (pentru RazaDulce):

''Daca ai terminat cel putin o facultate iti gasesti un loc de munca in medie de 2-4 zile''

Scuză-ma că te întreb, tu în ce ţară trăieşti?

| Krisza a răspuns:

Eu Cred ca ar fi Mai bine sa devii freelancer o vreme, invata_te singura in anumite lucruri -poti face un Blog Sau alte modalitati de a face bani.sau o practica in strainatate- de angajat o poti face Mai tarziu Dupa ce ai experienta in ceva