| Mirceadumb a întrebat:

Cat de importanti sunt cei de la motoare pe un vapor? Toti ii acorda atentie numai comandantului...

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un vapor mare este ca o uzina /tara independenta.
Comandantul (ca si presedintele sau directorul general) este reprezentantul si conducatorul suprem al vaporului.
Sunt multe sectoare pe un vapor, ca si la o fabrica mare, fiecare cu subcomandantul propriu (sef de sectie, de sector).
In cadrul fiecarui sector lucreaza un grup de specialisti, fiecare cunoscand majoritatea detaliilor tehnice a locului.
Salile de motoare sunt esentiale in navigatie, de ele depinde deplasarea vaporului. Functionarea motoarelor este indispensabila, dar nici de acolo nu se vede spre directia de deplasare, dar nici in altele, la fel ca la majoritatea sectoarelor.
Comandamentul vasului este deasupra, de unde se poate vedea in toate directiile principale. Comandantul si adjunctii lui dau comenzi (ordine) fiecarui sector, direct din cabina de comanda. Pe cale ierarhica, comenzile ajung la grupul de oameni care trebuie sa le execute.

| bystefu a răspuns:

Pentru ca el coordoneaza, pentru ca el e creierul.Ei fac doar ce spune el, executa ordinele.Tu ai auzit de cei care au murit odata cu Stefan cel Mare? ai auzit de angajatii lui Bill Gates? Nu! Pentru ca ei doar conduc, e o ierarhie mai ciudata.