| nicolbutnaru a întrebat:

Cat de mult va influenteaza jobul in viata de familie? Cum reusiti sa le separati?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate lucrez nu foarte mult, dar in conditii grele (toxicitate) si asta ma afecteaza si acasa. Am un necesar de somn mai mare decat o persoana normala si nu prea reusesc sa mi-l indeplinesc. Imi iau adesea de lucru acasa, dar si sotul meu o face, asa ca stam impreuna si lucram, asa cum glumim noi, avem "o firma" acasa.

| psiholoaga a răspuns:

Prea putin. Jobul e job, relatia e relatie. Cand plec de la job, am lasat tot acolo: si stres si griji si deadlineuri. Mai povestesc diverse intamplari sau imi fac planuri in legatura cu jobul, dar nu aduc acasa (mai ales) lucrurile negative de acolo. Cum reusesc? Pai, simplu, jobul e doar un job: azi e maine poate ca nu, mai ales cu restructurarile astea. Partenerul e o fiinta, o individualitate, nu o prelungire a mea, cum e jobul. Cand plec, daca am avut o zi stresanta, ma plimb putin, ating copaci sau ma joc cu 2-3 pietricele sa ma reechilibrez energetic si gata. A, nu iau de lucru acasa sub nicio forma, nu stau peste program si nu lucrez in weekend. In curand structura se va schimba si voi lucra de acasa pe acelasi post. Dar am sa imi fac si atunci program de lucru si restul liber, nu le amestec.

regis
| regis a răspuns:

Mul si greu.
Imi place sa spun ca jobul este foarte important, pentru ca familia mea este, foarte importanta, iar familia mea are nevoie de bani.
Vreo 7 ani mi-am sacrificat viata de familie pentru un job stresant si cu program de 10-16 ore, cu putine sambete libere.
Intr-o zi jobul caruia m-am dedicat in totalitate a renuntat aproape unilateral la mine si a trebuit sa imi aleg un altul, nu la fel de bine platit, insa cu program fix si fara stres excesiv. In ciuda ratelor contractate in perioada anterioara, sunt bucuros ca am dupa-amiezele libere. Intre timp vechiul job m-a rechemat de trei ori, l-am refuzat de fiecare data si nu cred ca isi vor permite vreodata sa ma plateasca suficient de mult ca sa ma razgandesc.

| loredanarotariu a răspuns:

Eu si sotul meu nu vorbim despre serviciu decat atunci cand se intampla ceva interesant, pozitiv. Eu sunt o persoana vesela din fire si nu am fost niciodata afectata puternic de problemele ivite la serviciu.

| nicky a răspuns:

Vrei nu vrei trebuie sa stii sa le separi pe una de cealalta. Uneori vi stresat de la munca si ai tendinta sa te descarci pe cei de acasa dar trebuie sa te controlezi si sa te gandesti ca cei de acasa nu au nici o legatura cu ce se intampla la locul de munca dar se poate intampla si invers. Totul e sa stii sa te controlezi si sa faci diferenta intre job si familie, nu au nici o legatura una cu cealalta si fiecare trebuie sa aiba locul lor. Pt. mine familia e pe primul plan.