| Raicadorel a întrebat:

Cat de vechi e un procesor Intel Pentium?

Răspuns Câştigător
| Gonrax a răspuns:

Sunt vechi si slabe. De exemplu Pentium Dual-Core G4400 e aparut recent, e generatia Skylake, dar tot nu e bun, fiind pentium.

| xByte a răspuns (pentru Gonrax):

G4560 are pret de pentium si performanta de i3... In momentul de fata orice i3 de la Intel e mort comparativ cu g4560

| Gonrax a răspuns (pentru xByte):

G4400 e mai bun ca un i3 de generația a 2-a (vechi).
"orice i3 de la Intel e mort comparativ" asta nu e adevărat, ce spui e o prostie.
Păi i3-4170-ul meu sau un i3-7100 îl RUPE ÎN BUCĂȚI. Caută pe Youtube să vezi gameplay cu i3-7100 și compară cu g4560. Are performanță de pentium.

| xByte a răspuns (pentru Gonrax):

M-am referit la pret/performanta. Un g4560 ca performanta e cam la nivel cu i3 6100. De ce ai da 550lei pe un procesor care face 300lei? Diferenta poti sa o bagi in placa video, fiindca oricum placa video duce greul in majoritatea jocurilor. https://www.youtube.com/watch?v=LnDZ__02nBA
https://www.youtube.com/watch?v=NTuPSMthgic
https://www.youtube.com/watch?v=H-aP0JqJkJ0

P.S. Nu sunt singurul care o spune ca orice i3 nu isi are rostul in momentul de fata, majoritatea specialistilor in IT o spun si o si deovedesc. Cu banii de pe un i3 7100 + 1050 ( non ti ), iti cumperi g4560 + 1050 ti, si din cauza la placa video acel g4560 + 1050ti o sa iti duca mult mai bine orice joc.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procesoarele Pentium sunt produse de firma Intel
Primul procesor Pentium I a fost fabricat in anul 1993, pe arhitectura x86, ca urmas a predecesorului procesor 486.
De atunci a fost modernizat in repetate randuri, dar arhitectura de baza a ramas acelasi.
Un timp, firma Intel a facut repetate promisiuni ca va scoate o noua generatie, "Septium", dar la care nici pana in ziua de azi n-au reusit sa ajunga.

Gurile rele spun ca, Septium ar fi trebuit sa fie procesoare neuronale, dar deocamdata tehnologia stagneaza la cea binara.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde ce model breh. Primele Pentium-uri au cam 20 de ani...

| Dumbi a răspuns:

Ca o dacie cu zambetul lui Iliescu.

| xByte a răspuns:

Depinde ce generatie de pentium

| SLexuS a răspuns:

Daca este ceam mai veche este 2000 juma jumi 2004 cea mai noua 2007

| Raicadorel explică:

Va rog vreau un raspuns rapid

| Raicadorel explică:

Cum adica?

| Raicadorel explică:

Exact modelul ala il am