| Hengl a întrebat:

Cat durează facultatea de Matematică-Informatică, plus master? Cat de mult conteaza sa ai master?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea are 3 ani
Masterul vreo 2.

Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei o cariera in invatamantul superior nu poți fara master.

Masterul te specializează intr-un domeniu mai restrans decat facultatea. Nu prea pun angajatorii accent pe el, dar da bine in cv mai ales la primele interviuri cand se aleg cv urile.

| sierra1 a răspuns:

Vrei să faci carieră in programare/it sau invățământ?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

6 ani.
Masterul contează în primul rând că mai aprofundezi domeniul. Apoi ai mai ușor acces la o carieră academică.