| StrongHeart a întrebat:

Cateva intrebari pentru cei mai trecuti prin viata.
Ti-ai ales tu meseria sau ea te-a ales pe tine?
Ai stiut din prima ce vrei sa faci pentru tot restul vietii? Ai incercat mai multe pana ai descoperit ce iti face placere?
In viata trebuie sa faci si compromisuri si sa faci ce nu iti place, asta a insemnat sa lucrezi intr-un domeniu care nu era neaparat pe placul tau?

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Am incercat cam orice mi-a oferit orasu in care sunt.Incepand de la, spalator auto, santier, fabrica de tabla(sa faci tablouri electrice, si nu numai, carcasa ma refer), fabrica de rulmenti, croitorie(depozit) o firma de control de calitate, si mai multe firme de paza.De la 20 de ani am ales sa lucrez in paza, intre timp, am vrut sa incerc sa vad si cum e in fabrici, si in alte institutii ale statului.Am ales paza(munca de puturos ca sa spun ce mi se spune des in fata, avand in vedere ca am 28 de ani)Ideea e in felul urmator.Ca spalator auto, luam minim pe economie, cum iau si la paza.In fabrici, trageam 8 ore, uneori 12 ore, pentru un milion maxim 2 la salariu, iar nu era deloc rentabil.Plus sambete lucrate, iar nu era rentabil, sef la fund, iar nu imi placea.La spalatorie aceias chestie, sef la fund, clienti nemultumiti, pentru 10 lei doreau totu bec si luna, iar nu mi-a placut, prea multa bataie de cap, acelasi salariu + tipsuri care nu prea ajungeau la noi prostii de rand, ca le lua sefu happy. Croitorie? 12 ore pe zi, mai ales cand plecau comenzile trebuia sa ducem materialu in sala.Am renuntat, sa descarci tiruri, camioane vara la 30 35 de grade afara, inchipuieti cum era in interioru prelatei la tir!, am renuntat, salariu era la fel maxim 1 mil diferenta. Apoi santieru, munca de nebun, zi lumina, salariu? 4 5 milioane in plus fata de minim pe economie.Am calculat, se baga si sambata la munca, venea 6 zile pe saptamana lucrate. Duminica o zaceam, efectiv o dormeam.Am renuntat, nu aveam timp nici sa respir.La paza, am si zile libere, si lucrate.Programu? pot spune ca e unu ok, ma avantajeaza, momentan sunt pe masina de interventie - patrula, fac schimburile oamenilor.Salariu e minim pe economie, dar? fie vorba intre noi, asta ma multumeste, nu am sef la fund, doar il sun ocazional, in rest? mi se da programare, si salut happy in mare parte nu vei gasi job-u perfect.Cat despre compromisuri,mda, trebuiesc facute, pentru ca nu exista lucru sa job perfect, si pentru asta ne complacem in situatie. Uite eu am fost om pus in post, post stabil, si m-a luat sa ma bage pe patrula interventie o perioada de o luna si ceva. Apoi ma baga iar in post, asta e un compromis.Sunt plusuri, minusuri peste tot, of dar ma lungii tare si scrisei 5 romane laughing

| RAY a răspuns:

Ti-ai ales tu meseria sau ea te-a ales pe tine?

ma ales ea pe mine,de mic eram obsedat sa repar electronice

Ai stiut din prima ce vrei sa faci pentru tot restul vietii?

nu,pentru ca din pacate nu am ales eu si alti in locul meu,astfel pierzand ceva ani aiurea, dar apoi am facut ce am simtit eu ca imi place si stiu

Ai incercat mai multe pana ai descoperit ce iti face placere?

mi sa impus sa incerc mai multe dar ca nu mi-a placut dar nu am avut de la cine invata

In viata trebuie sa faci si compromisuri si sa faci ce nu iti place, asta a insemnat sa lucrezi intr-un domeniu care nu era neaparat pe placul tau?

ai o singura viata, eu unu as alege mereu domeniul meu nu altceva mai ales ca e de viitor, desi nu am de ce sa fac vreun compromis din contra as munci si gratis sa prind experienta, sa invat mai multe

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Scuze de unele greseli gramaticale, insomia

| Cosmin86 a răspuns:

Pai da, am stiut din prima, din 1993 cand mi-a luat tata un Spectrum HC, pe care dupa ce m-am jucat o perioada mi-a luat o carte despre jocuri si am inceput sa invat sa fac jocuri happy

Chiar daca n-am continuat pe jocuri, era clar ca o sa fac programare si ca la asta ma pricep mai bine decat la orice alta materie (spre exemplu la matematica la olimpiada pe judet, abia ma clasam in prima jumatate, la informatica doar locul 1 sau 2 si apoi pe tara locul 3 si locul 6).

Si cel mai important: dupa atatia ani inca imi place foarte mult ceea ce fac. Intamplator e si platit foarte bine, faci mai multi bani in Ro decat 90% din romanii care pleaca la munca in afara, DAR nu pentru bani am ales meseria.

| anonimg a răspuns:

In adolescenta nu am avut absolut nici o pasiune; tocmai de aceea meseria m-a ales pe mine.
De voie, de nevoie, am incercat mai multe. Consider ca toate meseriile sunt frumoase, si toate pot fi placute; ba chiar trebuie sa fie placute. Daca nu sunt asa, de vina nu este nimeni altcineva decat patronii, care prin lipsa de respect relationala sau salariala, fac dezgustatoare majoritatea job-urilor.
Totul tine de patron, manager sau cum s-o mai numi conducatorul firmei respective.
Nu dau doi bani pe studiile acestora, nici pe antreprenoriatul lor, daca ei au uitat, sau mai rau, n-au stiut niciodata ca mai intai de toate sa fie oameni.
De aceea eu te sfatuiesc ca sa cauti sa fii propriul tau patron.

| cristimihailov a răspuns:

Desi nu e bine pentru Romania de nici un fel, ar fi bine pentru tine: pleaca din tara.

| gemeni6226 a răspuns:

Cand am terminat liceul as fi dorit sa ma fac farmacista dar pe urma mi-am dat seama ca nu este de mine sa ma inchid pentru tot restul vietii intr-un magazin de cutiute si pentru asta sa invat teribil de mult 5 ani de zile.Asa vedeam si simteam eu atunci.Totusi in primii 5 ani de la terminarea liceului m-a durut foarte mult ca altii au reusit si au facut facultate si eu nu.Dar nu am facut, nu am invatat pentru o anumita facultate ca nu simteam pentru nici o meserie destula motivatie ca sa depun acel efort.Pe urma primul loc de munca am avut la un magazin de cosmetice ceea ce mi-a placut f mult dar erau foarte rele colegele si asta pentru ca pe vremea respectiva eram o fata foarte frumoasa si ma invidiau pentru succesul ce aveam zilnic. Apoi am demisionat desi imi placea meseria, si am mers sa lucrez la Posta Romana(ce includea si telefonia pe vremea aceea) la inceput eram inlocuitoare in mai multe parti pe urma am ajuns sa lucrez la biroul facturare ce a devenit ulterior al Romtelecomului.Aici am lucrat pana 2005 iulie cand am fost diponibilizata cu mai multi oameni pentru ca a incetat activitatea Romtelecomul in orasul nostru au ramas doar ghiseele de incasari si cam atit.Pe urma a urmat o perioada foarte grea in viata mea cand am lucrat in mai multe parti am suportat multe umilinte si rautati din partea oamenilor dar acum pot spune ca sunt unde trebuie sa fiu,lucrez la un supermarket ca lucrator comercial ma inteleg foarte bine cu toata lumea imi place foarte mult meseria,un singur lucru nu-mi place salarul mic, dar nu as schimba pe ceva ce nu-mi place doar sa am salar mare.De aici vreau si in mod sigur voi iesi in pensie cel tirziu peste 4 ani.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu-s asa de trecut prin viata dar pot incerca sa te ajut din experienta mea.

1. Meseriile din ziua de azi nu mai sunt ca pe vremea parintilor tai, sansele sa iesi la pensie de la acel angajator sunt aproape nule iar cu exceptia meseriilor bine delimitate, gen electrician, inginer, medic, avocat etc restul sunt foarte generice si experienta poate fi aplicata pe mai multe posturi.

2. Cu putine exceptii, oamenii nu prea stiu ce vor sa faca, mergi din aproape in aproape, incearca diferite chestii si vezi ce iti place. Oricum in definitiv o sa ai de ales intre ce iti place si ce se plateste bine pentru ca se intampla destul de rar sa fie acelasi lucru.

3. Eu personal inca n-am gasit si sunt la al 3-lea job. Nu pot sa zic ca il urasc dar nici nu e chestia mea preferata. Cine stie.

4. Compromisurile au o conotatie pre negativa in limba romana, nu cred ca diferenta intre un job care iti place si unul car enu iti place e data de jobul in sine, sunt multi factori care contribuie la a putea sune ca jobul iti place. Depinde de companie, depinde de colectiv, depinde de programul de lucru, depinde de domeniu, depinde de salar. Poti sa te angajezi undeva si sa fie jobul tau ideal, daca o sa prinzi un colectiv nasol o sa incepi sa urasti jobul ala pe cand unul care nu te pasioneaza asa tare intr-un colectiv fain poate deveni jobul tau preferat.

| aneliram a răspuns:

Buna, daca iti place un domeniu, clar ca te vezi facand asta toata viata, pentru asta e bine sa incerci cat mai multe lucruri pana gasesti ce ti se potriveste. Compromisuri trebuie sa faci, nu poti face mereu ce.ti place, si pana ajungi sa castigi bani din ce.ti place trebuie sa faci si ce nu.ti place.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Bineînteles, faci ce nu.ti place, dar nu imoral.