| Mariushgv a întrebat:

Cati ani de scoala trebuie sa faci ca sa devii medic de familie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa ajungi medic îți trebuie studii superioare, deci faci cei 12 ani de școală + 3, 4 ani, studiile superioare

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca facultatea de medicina nu are 3 4 ani, are 6 nu?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Facultatea de medicina este aceeasi pentru toti studentii, respectiv de 6 ani, indiferent ce specialitate vor alege dupa absolvire.

| gabicoo a răspuns:

Auzi tu medic!
laughing
De ce să studiezi atâta!
laughing
Mai bine te faci polițist local. Trebuie să ai cu 2 clase mai mult decât trenul!
laughing

| MadRaven a răspuns:

Faci cei 6 ani de medicina generala apoi la rezidentiat iti alegi specializarea, la medicina de familie e 4 ani daca imi amintesc bine.
Dar indiferent de specializarea pe care o alegi, faci intai cei 6 ani la generala, abia apoi te profilezi pe o singura ramura.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

6 ani+rezidențiat.

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

In jur de 12-16 ani de scoala.

| suntserios a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

De ce 16?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru suntserios):

Per total 16 pentru a fi un medic de familie sanatos, ca si medic de familie lucrezi cu pacienti de toate varstele cu diferite simptome si asta presupune experienta nu e ca si cum ai fi medic urolog.

| suntserios a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

Deci 6 ani de facultate si 4 de rezidentiat. Rezidentiatul in medicina de familie e cel mai scurt si mai usor, pentru ca medicul de familie nu e medic specialist ca urologul de care zici tu. Asa ca mai taie din cei 16 ani

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns (pentru suntserios):

Am zis in jur de 12-16 big grin mai tai? 10-14 e ok? tongue

| suntserios a răspuns (pentru Ionut_Pavel_1993):

10 e corect ca atatia sunt

| PuyaTimonel a răspuns:

Cam 6 ani

| Anonim39394832929 a răspuns:

12+6 ani de facultate+master+licenta... vreo 18 si in timpul serviciului faci Masterul si dai Licenta