| rotariurazvan a întrebat:

Ce abilitati ar trebui sa posed pentru a urma o facultate de psihologie?

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să ai mult calm, tact și pricepere.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sincer mai nimic, toata lumea face o facultate de psihologie in zilele astea

| diaac a răspuns:

Dupa parerea mea, pasiune pentru psihologie, dorinta de invatare si o memorie buna. Abilitatile de care ai nevoie pentru a absolvi se invata pe parcurs, iar abilitatile de care ai nevoie pentru a fi psiholog se invata si in facultate, si la masterat / formare profesionala si apoi toata viata vei continua sa inveti. Deci daca asta este facultatea pe care ti-o doresti, poti sa o faci indiferent de abilitatile tale de acum. De asta mergi la facultate, pentru a invata.

| digital7shady a răspuns:

Pai, un simt al empatiei si inteligenta. Dar in special inteligenta. Si calm.

| emmaemilia a răspuns:

Trebuie sa fii calm, sa stii sa ii asculti pe cei din jurul tau si sa ii INTELEGI, sa ii faci sa invete singuri din propriile greseli sau sa isi gaseasca singuri raspunsul la problemele lor, sub indrumarea ta, sa fii o persoana inteligenta pentru ca e obligatoriu sa intelegi fiecare termen pe care il foloseste interlocutorul tau, fie ca e neologism, fie ca e unul uzual si sa stii cum sa ii 'tratezi' in final, pentru ca multe boli fizice pornesc de la cele sufletesti... nu stiu cat e de 'exploatata' aceasta profesie in Romania pe cat ar trebui, dar daca vei fi un psiholog bun si care totusi stie sa se descurce, ma indoiesc ca nu vei reusi, fie aici, fie peste hotare...

| emmaemilia a răspuns:

Aaa! Mai trebuie sa stii ca aceasta profesie nu trebuie facuta pentru bani, ci pentru placerea de a ajuta oameni cu care, sa spunem ca soarta nu a fost foarte prielnica....trebuie sa le castigi increderea! Sa fii o persoana calda! Nu uita! happy

| pirla a răspuns:

Pai pentru facultate cam nimic. Daca vrei sa devii dupa psiholog trebuie sa inveti sa ii intelegi pe oameni.