Întrebare recomandată | cascadoryes a întrebat:

Ce afaceri se pot realiza in prezent cu o investitie de maxim 5000€?

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Iti poti deschide un service auto! poti investi in tester ce se conecteaza la calculatorul fiecarei masini (il poti gasi iefti 1000 -2000-3000 de lei), truse cu scule, cric hidraulic (200-300-400 ron), mecanismul de suspendare a masinii ce costa 1000 de euro, la 2000 de lei gasesti cric de ridicare a motorului, masini de sudat, etc. Daca vrei sa ti dai o idee legata de service poti cauta diverse aparate folosite in acest domeniu.

Sau iti poti investii banii intr-o firma de taxi. cumperi 2 masini. Iti inchiriezi sediul si aparatele si vezi daca merge treaba.

| cascadoryes explică (pentru Surtulecs):

Pai si daca deschid un service, este profitabil pentru mine avand in vedere ca nu voi lucra eu in el, adica doar angajatii? Iar profitul meu din ce anume vine, din banii clientilor?

| Surtulecs a răspuns (pentru cascadoryes):

Bineinteles ca din banii clientilor! Mai ales ca 90 % din populatie detine un autoturism. Aceste service-uri sunt cautate, multi au probleme cu masinile. Mai ales ca masinile nu vor disparea prea curand. Este profitabil daca stii unde sa ti amplasezi afacerea, ce personal ai, cat de priceput este, cat de rapid, calitatea pieselor, a reparatiei, modul cum oferi salariul brut. Iti dau un exemplu o reparare de injector costa enorm. depinde de model. Calculezi la finalul lunii totalul venitului in urma activitatii. si imparti banii dupa cum crezi. Daca doresti o afacere mare, nu uita de contabil si de regulile infiintari unei societati! Contabilul te ajuta mult mai bine modul cum gestionezi banii si cum sa faci sa ti fie bine tie si firmei respective.

| cascadoryes explică (pentru Surtulecs):

Ok.dar angajatii îi plateste ce ce creaza firma din banii lui sau sunt fonduri pentru asa ceva?

| Surtulecs a răspuns (pentru Surtulecs):

Cel mai bine este sa te interesezi de modul cum se infiinteaza societatea, ce fel de societate iti doresti, pentru ca sunt societati ce au un minim nr de bani a o deschide ca sa zic asa, si de o persoana specializata in acest domeniu pentru nu a cadea in gol cu acea companie. Totul trebuie calculat si gandit foarte bine inainte sa ti infiintezi ca riscul e mare, poate e si competitia mare! Parerea mea.

| Surtulecs a răspuns (pentru cascadoryes):

Pai sunt si fonduri din cate stiu, de unde poti imprumuta bani pentru zile negre atunci cand de abia se tine firma. Dar trebuie sa ai totusi un profit pentru a acoperii acea,, gaura,, pentru a nu avea probleme pe cap legate de credit.

| Surtulecs a răspuns (pentru Surtulecs):

Angajatii sunt platiti din profitul companiei si din munca personalului. Adica din toti banii facuti in acea luna din reparatii si din tot ce a prestat personalul, se achita si consumul si salariile si ce mai e. Contabilul stie cel mai bine!

| Surtulecs a răspuns (pentru Surtulecs):

Iti dau un sfat care te poate ajuta mult! Cand te gandesti sa ti investesti aceasta suma in orice obiect de activitate. primele luni NU ANGAJA PERSONAL! primele luni lucreaza singur impreuna cu familia sau cu prieteni de incredere pentru a testa si vedea daca chiar merge treaba si iese banul! e foarte important pentru a nu te afunda in datorii si probleme cu angajatii si altele.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

"dar angajatii îi plateste ce ce creaza firma din banii lui sau sunt fonduri pentru asa ceva?"
Daca intrebarea asta nu ai pus-o la misto, atunci nu fa prostia sa investesti cei 5000 de euro intr-o afacere, indiferent care ar fi aia, pentru ca vei ramane rapid cu buza umflata. Ca sa gestionezi o afacere, cat de mica, trebuie sa ai o anumita inclinatie spre asta, o anumita predispozitie, precum si un minimum de abilitati. Crede-ma pe cuvant, daca ai pus la modul serios aceasta intrebare, nu ai nici una nici alta.

| cascadoryes explică (pentru regis):

Tu te.ai nascut invatat, sau nu ai ce comenta..lasa.ma in pace

| regis a răspuns (pentru cascadoryes):

Nu m-am nascut invatat si nu am inclinatii spre afaceri. De aceea la randul meu nu am una.
Dar pana la urma sunt banii tai, esti liber sa ii investesti cum vrei, eu ti-am dat un simplu sfat. Sorry daca acesta nu a fost pe placul tau, oricum te las in pace. Bafta!