| Joker3134 a întrebat:

Ce analize ti se fac daca te angajezi la cablaje?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Examinarea constă în:

- Anamneza: viitorul angajat este întrebat despre trecutul său profesional (ce profesii a avut, dacă a avut riscuri profesionale la joburile anterioare și care a fost timpul de expunere la acestea);

- Anamneza medicală: persoana care urmează să se angajeze trebuie să îi spună medicului de medicina muncii care sunt afecțiunile de care a suferit, dar și afecțiuni ale rudelor sale apropiate);

- Examen clinic general;

- Examene medicale clinice (de exemplu, consult oftalmologic si ORL) și paraclinice: analize medicale de laborator, investigatii de tipul: electrocardiogramă, audiogramă, spirometrie, radiografie pulmonară (aceste investigații se fac în funcție de profesia pe care urmează să o dețină lucrătorul sau de existența unui factor nociv profesional).

Tipuri de analize pentru profesiile care au conditii speciale

– Munca în rețelele de înaltă și joasă tensiune: examen clinic, testarea acuității vizuale, probe de echilibru, audiogramă, probe vestibulare, EKG, examen psihologic (dacă medicul de medicina muncii indică).