| anonima188888 a întrebat:

Ce as putea sa devin? Arhitect de design interior sau designer de interior? Unde se câștiga mai bine? Am citit ca dacă te faci arhitect de design interior ai nevoie de 5 ani de facultate, iar ca designer doar de 3. Tocmai de asta mă gândesc ca e mai bine ca arhitect (ai mai mulți ani de scoala). Voi ce mă sfătuiți? Unde e un mediu mai puțin stresant? Mie îmi place designul de interior, dar nu știu ce sa aleg.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca o faci numai din dorinta de a cîstiga mult si bine dar nu ai talent si nu stii sa faci nimic, mai bine lasa o, pierzi niste ani degeaba prin facultati, si ajungi ca cei care fac blocuri noi, le fac repede si prost, blocuri care vor cădea la primul cutremur ca niste castele de nisip se vor prăbușii. Deoarece cei care au construit blocul au vrut banul atit, restul nu îi intereseaza daca oamenii sunt in siguranță in blocurile lor de rahat. Asta vrei si tu cîstig mult si bine, dar daca nu stii sa faci nimic e păcat de banii pe care oamenii ti dau pe lucrul facut de tine, daca ai talent si crezi ca poti face lucruri de calitate si durabile atunci da, merita sa faci facultate, si cu timpul dobîndind experiență si facind artă din meseria ta, atunci meriti toti banii din lume, dar acest lucru depinde numai de tine, cît de capabil de talentat, si muncitor esti.

| anonima188888 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi pentru răspuns, dar eu mă refeream la meseria legată de designul de interior, nu am curajul sa fac eu blocuri, pentru ca pasiunea mea e designul interior.

| Sonia822 a răspuns:

Nu cred ca exista comparatie./ Ca designer sunt unii de fac si curs de 3 zile, sau o luna... happy Ca designer nu poti participa la licitatii, n-ai diplomele si atestatele cuvenite...