| MissFashion a întrebat:

Ce ati alege intre : arhitect, avocat, inginer, contabil?
Argumentati + spuneti salariu lunar
Care ma convinge sa ma fac una din cele de mai sus primeste FUNDA:*
+VOT FIECARE!

Răspuns Câştigător
| BuKy69 a răspuns:

Incerc sa te ajut intr-un mod contructiv:
In primul rand conteaza cat de mult iti place ceea ce faci. de ce? pentru ca asa vei ajunge sa excelezi in acel domeniu si astfel sa ajungi cat mai sus profesional (deci si salarial. daca acolo bati!). As putea sa-ti dau niste idei despre fiecare din meseriile de mai sus:
Arhitect:
- scoala de arhitectura o termini doar daca iti place pentru ca este foarte solicitanta. Proiecte peste proiecte, cursuri peste cursuri.
- meserie in care te detasezi doar daca ai o creativitate speciala. deci iar pasiune si placere pentru acest subiect.
- daca nu te detasezi poti ramane in patura celor 80% dintre arhitecti care fie lucreaza la duzina, fie cauta proiecte din poarta in poarta (gen: un proiect de casa, de o anexa, etc.)
- genul de persoana ideala ar fi una creativa, care poate intelege mai multe implicare a muncii sale (un fel de thinking out of the box continuu happy ) si un bun vanzator (piata de proiecte e destul de mare, daca nu stii sa vinzi bine ceea ce creezi vei avea o dificultate!)
Avocat:
- Scoala de drept cred ca e destul de usoara daca ai apreciat intotdeauna rigoarea cartilor. Adica, daca in carte ti s-a spus intr-un fel atunci asa e! happy
- ca sa excelezi in acest domeniu trebuie sa ajungi intre cei mai buni. partea grea este ca acest lucru ia timp: trebuie sa faci stagiu intr-o casa de avocatura mare (si pe putini bani din pacate) apoi pasi de evolutie sunt cam din 2 in 2 ani si asta depinde si de ramura dreptului pe care te axezi (civil, penal, comercial, etc.). Multi sar dintr-o casa de avocatura in alta, dar nu e o strategie prea bune pe termen mediu/lung.
- cunosc putin domeniul astfel ca iti pot spune ca se castiga bine, dar revin la majoritatea de 80% care cauta cazuri prin instante, sau iau acele cazuri fara aparator care sunt platite de stat.
- avantajul meseriei este ca este prezenta peste tot. Avocatul a devenit mai prezenta ca doctorul in viata oamenilor happy
- genul de persoana care trebuie sa fie ambitios, literat (cel putin in domeniul in care activeaza) si persuasiv (tot un fel de vanzator! happy )
Inigner:
- despre scoala iti pot spune din experienta ca e relativ usoara daca ti-au placut stiintele exacte. Nu ma refer la a calcula integrale mintal ci doar o perceptie mai simplista a matematici si a fizicii.
- se poate excela doar prin ritm sustinut de munca. In inginerie daca nu tii pasul cu tehnologia, dispari repede de pe piata. Aici cel mai mare ajutor il poti avea din partea entuziasmului. Daca iti place ce faci, esti deja pe durmul cel bun.
- poti excela de obicei pe domenii de nisa unde consultanta inginereasca este foarte bine platita.
- in rest meseria de inginer o gasesti mai peste tot unde se dezvolta ceva. De la instalator la proiectant.
- genul de persoana care este pasionat de tehnica. avantajul acestui job este ca poate fi facut de unue singur sau in grup si nu necesita neaparat aptitudini de vanzatorwinking
Contabil:
- Din ce stiu in facultatea de economie intri mai greu decat iesi happy
- daca vrei sa excelezi cred ca cel mai bine este sa cresti intr-o firma care ajunge mare. Nu am auzit nicaieri de contabili (economisti) care sa fi ajuns sus prin pasi usori (lumea ma poate contrazice!)
- din pacate majoritatea se plafoneaza in firme doarece munca de contabil este o munca de rutina. si acest tip de munca cere un anumit caracter.
- genul de persoana care este foarte riguroasa si carora nu le scapa nimic (stiti voi care sunteti! tongue) Nu cred ca sunt necesare aptitudini de vanzare (decat daca este business-ul propriu!)

Sper totusi sa nu va fi luat prea mult din timp dar am vrut sa iti impartasesc cate putin din toate meseriile de mai sus.

Si acum pe final sfatul meu:
- Alege meseria care crezi ca te atrage. Cauta oameni care lucreaza in aceasta meseria pentru a verifica notiunile pe care le ai despre acea meserie.
- In momentul in care ai gasit meseria care te atrage fa in asa fel incat sa acumulezi cat mai multa experienta (nu ma refer la a te angaja pe acel post doar ca titulatura si a sta la cafele) - voluntariat, internship, part-time job, etc.
- In momentul in care simtit ca ai destula valoare - Arata-o! (aici vin calitatile de vanzator laughing - de aici incolo e ceva mai usor! happy
- Intotdeauna sa faci ce iti place pentru ca nu ai vrea sa te gasesti la 30-40 de ani blocat intr-un job care nu iti place. Atunci s-ar putea sa te ajunga depresia din urma happy

Gandeste-te al ce ti-am scirs mai sus despre aceste meserii, dar puneti aceleasi probleme si pentru alte meserii pe care le-ai putea incerca. Ti-as recomanda sa nu te uiti prima data la bani (desi sunt inerenti vietii cotidiene) pentru ca iti pot modifica alegerea negativ.

Sper sa te ajute! Numai bine!

PS: sa iti povestesc o meserie de succes happy - in Romania sunt mii de sudori (cei care sudeaza metale happy - nu altceva ) stiu cativa carora le-a placut ceva mai mult meseria asta, si au evoluat si reusesc in ziua de azi sa castige 2000-3000 EURO in Romania la o firma romaneasca. Cum ai putea sa compari meseria de sudor cu meseriile pe care le-ai propus mai sus? Ideea este ca daca ajungi sa faci ce-ti place ai cel mai mare avantaj!

| Piratul10 a răspuns (pentru BuKy69):

Am si eu o întrebare, care e diferența dintre un Arhitect si un Inginer, ce face unul si ce celălalt?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sofer pe autocamion sau trailer, salariu trailer ar veni intre 400 - 600 de euro national si international 1300€ lunar, camion simplu 300 sau 190€ lunar, e destul de banoasa meseria de sofer si imi place dar am de asteptat sa ajung acolo. Imi pare rau dar ce ai pus sus nu imi place mie si iti recomand Arhitect sau inginer in strainatate primeste peste 3000€ lunar.

| Anca a răspuns:

Pai arhitectura e 6 ani. Daca nu te pasioneaza f mult, pentru bani nu se merita sa o faci. E foarte solicitanta si daca nu ai o pila si un ajutor, cam greu sa te ridici, sa ajungi un arhitect cu renume.

Avocat - ai parinti avocati? Prieteni buni intr-un barou? Ceva legaturi pe undeva? Daca nu, o sa fi un avocat fara cazuri...dar o sa fi avocat e drept

Inginer - poate ca e una dintre cele mai cautate din astea 4. Nu-ti trebuie f mult spate sa ajungi sa iti mearga ok si nici un nume in spate ca in avocatura si medicina.

Contabil - daca iti plac calculeze, esti organizat si atent la detalii si suporti munca plictisitoare si de birou, atunci poti sa faci asta. Se castiga bine din cate stiu eu.

| Parker a răspuns:

Pai in Romania cel mai bina castiga un inginer (+ multe locuri de munca).
Arhitectul castiga foarte mult daca lucreaza cu statul (hehe)
Avocati si contabili sunt o gramada.

| Kanghu a răspuns:

Calitatea vietii din secolul XXI te tine departe de vise... nimeni nu stie unde te trimite soarta.

Heh, daca tu crezi ca fiecare isi alege ce vrea, nu cumva ar fi peste tot numai oameni cu slujbe banoase?

Anyway. ON

Aleg meseria de avocat, se castiga bine si nu necesita efort(bine, trebuie sa ai intelect)

| EuCuTine a răspuns:

Avocati prea multi in Romania. Arhitec ai nevoie de multe pile sau sa fii foarte bun si creativ. Ingineri cam mor de foame in perioada asta. Contabili castiga bine dar trebuie sa ai mai multe firme sa lucrezi. Toate meseriile sunt banoase dar ca si contabil si arhitect castigi foarte bine si cand zic asta ma refer la peste 27 mil. Eu unu iti recomand sa iti alegi contabil pentru ca poti castiga si peste 3 mii euro pe luna.

| Cocodrilo a răspuns:

Marita-te cu un mos bogat. Argumente: venit mare, ziua de maine asigurata.
E cam acelasi lucru cu a-ti scoate la mezat pasiunile pe TPU.

Nu te furnica nimic? Alege ce te furnica. Salariile cresc, salariile scad... Statistic vorbind sansele sunt minime sa te ocupi cu ce-ti place in viata, dar poate merita sa incerci.
Serios vorbind, salariul lunar nu este in relatie directa cu meseria aleasa ci cu cel putin alti 6-7 parametri (in care parte a tarii te afli, care iti sunt antecedentele la scoala, cat de dispusa esti sa tragi sa inveti, daca ai vreun talent, sau vreo pila). Vrei sa faci cariera, vrei o viata linistita si sa-ti vezi de-ale tale?
P.S. Daca alegi ahitectura cauta sa prinzi cat mai repede o bursa Erasmus si sa o stergi pe undeva pe unde se invata... arhitectura. La Zurich, in Olanda, la Porti... Nu uita ca arhitectura este si urbanism ceeace inseamna si mai mult decat sa proiectezi scari - inseamna sa gandesti la scara mare sa intelegi cum se misca comunitatile de oameni si sa faci ceva care s-ai atraga.

| NickiMinaj a răspuns:

As alege arhitectura dintre astea, e de departe mai interesante decat celelalte si am nevoie sa-mi placa ceea ce fac. ar fi chiar fain sa stau sa desenez toata ziua, sa se vada ceea ce am realizat... am o scarba pentru tot ce inseamna justitie, contabilitatea e plictisitoare, iar ingineria imi depaseste cu mult priceperea, poate inginer-demolator, daca m-ar angaja cineva. despre salar nu stiu, nu comentez. dar cred ca la oricare din astea ies ceva banuti... sincer.

| obsesion07 a răspuns:

Sincer acum cel mai bine sa castiga ca si contabil, am o verisoara care lucreaza ca si contabila si primeste 4000lei pe luna adica 40 milioane in bani vechi, dar si ca avocat se castiga bine dar se cheltuie foarte mult la inceput, trebuie cumparata avocatura si si facultatea de drept costa foarte mult dar dupa aceea se cstiga bine. oiar despre celelalte 2 nu stiu ce sa zic... sper ca ti-am fost de ajutor:*

| CRISTINUKA_6903 a răspuns:

Eu as alege avocat pentru ca mi se pare cea mai usoara meserie si cred ca de obicei avocatii se platesc f bine...cam 90 de milioane doar pentru un caz deci depinde de cate cazuri ai... funda?