| Joker3134 a întrebat:

Ce atributii are un agent de criminalistică?

1 răspuns:
| QuoVadisss a răspuns:

Salut!
1. efectuează cercetarea la faţa locului în cazul infracţiunilor şi al evenimentelor date în competenţa Poliţiei;

2. execută expertize şi constatări tehnico-ştiinţifice în laboratoare proprii, în scopul aflării adevărului în cauzele penale, dispuse conform legii;

3.organizează, actualizează şi desfăşoară nemijlocit activităţi de identificare în cartoteci, baze de date şi colecţii criminalistice, exploatate manual sau informatizat;

4.desfăşoară cercetare ştiinţifică aplicativă în scopul perfecţionării metodelor şi a mijloacelor proprii de muncă;

5.coordonează activitatea de standardizare a metodelor de lucru criminalistice pentru toate laboratoarele din subordine, asigură managementul calităţii conform normelor şi standardelor internaţionale şi se preocupă pentru acreditarea activităţilor specifice;

6.realizează materiale documentare destinate pregătirii studenţilor, elevilor şi cursanţilor din şcolile Ministerului Administraţiei şi Internelor, precum şi pentru celelalte cadre din poliţie, în acord cu noutăţile tehnice şi tactice;

7.participă la întruniri ştiinţifice interne sau internaţionale în scopul cunoaşterii, dezvoltării şi asimilării metodelor moderne din domeniile specifice de activitate;

8.organizează simpozioane naţionale şi internaţionale în domeniul de activitate.