| Nastas11 a întrebat:

Ce colegiu din Galați are ca specialitate enginer software?
Sau ca ce trebuie prima dată să învat pentru a ajunge un enginer software? Dau fundă.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Adica liceu. Unele licee au denumirea de colegiu ca is ele mai cu mot. Nu exista liceu care sa te faca enginer software. Mate-info intensiv info e specializarea care te pregateste cat de cat pentru asta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista liceu care sa te faca direct inginer. Aia te face facultatea.

| emilllyya a răspuns:

Cand spui colegiu te referi la liceu, nu? Cel mai apropiat ar fi mate-info intensiv info la un liceu de informatica (sau colegiu. E cam acelasi lucru). Dupa urmeaza facultatea teoretic si te angajezi in timpul facultatii / dupa ea. Nu stiu ce facultati / licee sunt in Galati, da asta gasesti si tu pe google in 5 minute.

| Nastas11 explică (pentru emilllyya):

Colegiu este acel după 9 clase. Care înveți și totodată și specialitatea dorită...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nastas11):

Nu exista colegiu in Romania de software engineer!
Termina-ti liceul si ia-ti BAC-ul ca sa poti merge la o facultate de IT.
Dupa ce termini acea facultatea si iti iei licenta, abia atunci poti sa aplici pentru software engineer.
Intre timp, puen mana serios pe carte, ca engleza ta lasa de dorit si lb engleza este obligatorie si eliminatorie la o aplicatie occidentala in USA.
Este jenant sa nu ai habar ca "engineer" inseamna inginer si asta o stie tot copilul in Romania, ca nu poti iesi inginer fara sa fii terminat o facultate, odata ce tu ai impresia ca un simplu liceu, sau curs, te va face pe tine inginer.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nastas11):

Adica liceu. Unele licee au denumirea de colegiu ca is ele mai cu mot. Nu exista liceu care sa te faca enginer software. Mate-info intensiv info e specializarea care te pregateste cat de cat pentru asta.