| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre criminalisti? Este o meserie bine platita? La ce facultate se merge? cea de politie daca nu ma insel? Ce materii se dau la admitere? Ce medie trebuie sa ai ca sa poti intra la fara plata? adica gen sa am bursa.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni criminalist, trebuie mai intai sa ai anumite aptitudini speciale, specifice:
- sa "ai stomac" cand vezi un om mort, indiferent sub ce forma
- sa ai cunostinte bune de fizica, chimie, matematica (medie), pentru a putea evalua situatiile din toate punctele de vedere
- este avantaj sa cunosti cat mai multe situatii criminalistice, in special din cartile de detectivi (dar nu numai)

Daca esti pasionat si indeplinesti cerintele de mai sus, atunci poti urma studii superioare care au tangenta, respectiv specializare pentruaceasta meserie.
In caz contrar nu recomand aceasta meserie.

Salariile sunt destul de bune, la nivelul ofiterilor de politie cu specializare, in functie de reusitele profesionale.

3 răspunsuri:
| Xela90 a răspuns:

- sa "ai stomac" cand vezi un om mort, mai spart la faza asta, nu trebuie sa ai stomac ca vezi un mort, trebuie sa ai doar vointa si mentalitatea buna. toata lumea vede cand moare cineva.

| nda a răspuns (pentru Xela90):

Oare cati oameni morti ai vazut tu? Nu mortul din sicriu, ci unul injunghiat de 15 ori sau decapitat, spanzurat etc. Ma intreb, oare cati?
E doar o expresie, "sa ai stomac". Iar daca nu ai, nu poti. Nici macar asistent medical nu poti.

| Xela90 a răspuns (pentru nda):

E tot „mort" la ceea ce ai spus tu. si am vazut destule la viata mea doar ca eu nu pot sa ma uit la "morti„, ca nu am destula putere sa uit trebuie sa ma ingrop in lucruri de a face sa ma duc la mare sa ma duc in japonia sa ma duc la bordel ca sa uit.