| Rallu29 a întrebat:

Ce cursuri sunt necesare pentru a deveni bibliotecar? Menționez ca am terminat facultatea de litere (asta in caz ca ajuta la ceva).

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru meseria de bibliotecar sunt suficiente cunostintele invatate la liceu.
Restul (problemele si solutiile specifice) le poti invatala "la locul de munca", in scurt timp.

Facultatea de litere este un atu in plus la o biblioteca.

Ca urmare, poti aplica la orice biblioteca, te vei acomoda in scurt timp.

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am terminat facultatea de litere"

teoretic asta ajunge, depune-ți cv-ul unde dorești

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Dar in carti mai sunt si numere?

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

Să facă și facultatee de matematică atunci

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Eu cred ca pentru a fi bibliotecar ar fi destul sa stii abecedarul si ordinea alfabetica happy

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

Probabil pentru biblioteca personală

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Doar un bibliotecarnu imi va interpreta si comenta poeziile unui poet nici nu imi va face un rezumat a unui romam, explicandu-mi ideea pe care o transmite sau cu atat mai putin o carte cu caracter stiintific.
Te duci la biblioteca intrebi
"Unde pot gasi cartea "Superioritatea barbatilor fata de femei"?"
Si bibliotecara iti raspunde:
"La etaj, pe al treilea rand, intre cartile de Fictiune"
Pentru asta nu e necesara o facultate dar in zius de azi complicam prea mult unele lucruri.
Si bibliotecile in scurt timp vor deveni muzee

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

Cum spui tu dar ia incearcă se te angajezi pe postul ăsta, doar cu liceul în timp ce un anafabet dar cu diplomă in filologie concurează și el, Cine câștigă?

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Eu habar nu am despre cerintele pentru acest post, cun tat mai putin in Romania.
Doar mi se pare absurd.
Si daca in Romania asa functioneaza treburile, inteleg de ce merge atat de bine.

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

"Eu habar nu am despre cerintele pentru acest post" - e, mai vii și tu p-acasă.

"in Romania asa functioneaza treburile" - da' domnia ta de unde vine, unde merge?

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Eu nu am fost niciodata in Romania, deci nu e "acasa" pentru mine. Tata e roman, mai bine-zis maghiar, din Ardeal si a facut bine ca m-a invatar si maghiara si romana

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

" în 7 Ianuarie | Goete a întrebat: Sunt baiat si o sa ma intalnesc..."

" în 30 August | Goete a întrebat:... Mentionez ca nu am avut niciodara menstruatie"

" acum 10 ore | Goete a răspuns : Eu nu am fost niciodata in Romania"

pe aici colcăie de MINCIUNI, lămurește-ne care sunt alea, că tot te-am prins!

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Cate minciuni ca nu te inteleg?
Ca nu am fost in Romania? De ce ar fi minciuna, pentru ca, baiat fiind, nu am avut niciodata menstruatie?
Mama ce sclipiri de inteligenta ai!

| sierra1 a răspuns (pentru Goete):

Minciuni, măcar șterge-ți aburelile că te dai de gol. Dezgustător

| Goete a răspuns (pentru sierra1):

Cu chiar nu stii ca citesti?
Hai explica-mi cu ce ma dau de gol?
Ce te-a indignat atat de mult? Faptul ca am pus la. misto o intrebare in care intreb daca e normal ca inca nu am avut menstruatie, pentru a vedea spiritul de observatiena celor ce imi raspund? Raspunsul corect este Da, e cat se poate de normal, daca esti baiat. In nici un moment nu am afirmat acolo ca sunt fata, ba chiar am spus - citeste raspunsurile - ca sunt baiat.
Mai taie mai, Sherlock Holmes, ca nu m-ai prins cu nici o minciuna si logica ta scartaie de nici nu se poate numi logica.
Dumnezeu si Mama ta sa te aiba in grija!

| Rallu29 explică (pentru Goete):

Mi-ar plăcea sa cred că totuși nu "vor deveni muzee". Dacă mă intrebi, eu prefer să citesc o carte ținând-o în mâna decât să o fac "virtual". Înțeleg ca sunt tot mai putini astfel de cititori, dar continui să sper... happy

| Goete a răspuns (pentru Rallu29):

Eu te inteleg perfect, insa pe internet ai o multime de carti la o atingere de tine, iar in cazul in care cauti doar o informatie sa nu spun cu cat mai rapid o obtii de pe net.
A avea o carte in mana pentru mine e ca si a face dragoste pe plaja. Suna super bine, dar cand e sa fie, cartea se inchide (si pe plaja te umpli de nisip), trebuie sa o tii in doua maini sau ti se obosesc degetele de la una sa o tii deschisa, trebuie sa retii pagina sau sa-i pui un semn de carte - nu poti sa o citesti in timp ce conduci, sa zicem, pe cand o carte electronica da, poti alterna intre a citi tu sau a o asculta; ai nevoie de un spatiu fizic destul de mare pentru ea si se deterioreaza in timp.
Parerea mea, bineinteles, e subiectiva dat fiind faptul ca imi plac noile tehnologii si ma simt mai in largul meu cu un E-Book, sau un telefon in mana decat cu o carte.
Oricum, nu sunt eu Nostradamus si nici el nu era perfect. Un lucru este cert, bibliotecile nu mai sunt ce erau.
Dar tu tine cont de faptul ca tu nu esti singura care preferi o carte in mana. Cel putin deocamdata.
Eu unul nu as aposta in ziua de azi pentru profesia de bibliotecar, sunt foarte.multe profesii care vor disparea sau abia se vor mai gasi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.ulbsibiu.ro/ro/facultati/facultatea-de-litere-si-arte/
Există o specializare post universitară mai sus.
Dacă postul este la concurs, și are cineva această specializare, va fi preferat.

| TheGentleman a răspuns:

Facultatea de Litere- Științe ale Informării și Documentării (biblioteconomie)

București-Sibiu-Cluj

| TheGentleman a răspuns:

Poți face master profesor documentarist și vei putea profesa atât în CDI cât și în bibliotecă