| Polinco a întrebat:

Ce este domeniul "IT"? Cu ce se ocupa? Ce trebuie sa ai pentru a ajunge acolo? Cati bani se castiga?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tehnologia informației (IT) găsește aplicare pe multiple domenii legate de date și informații, cum ar fi: procesoare, calculatoare, hardware și software, limbaje de programare, structuri de date și altele.
Ocupațiile specialiștilor din acest domeniu sunt foarte variate, de la instalarea de software aplicație și până la proiectarea unor rețele de calculatoare complexe și a bazelor de date de informații. Câteva sarcini tipice sunt: managementul datelor, construcția de hardware pentru calculatoare, proiectarea de software, administrarea unor întregi sisteme informaționale. În ultimii ani sfera de răspândire s-a lărgit mult, cuprinzând acum nu numai calculatoare și rețelele lor, dar și telefoane mobile celulare, intelifoane (smartphones), televizoare cuplabile la Internet, automatizarea automobilelor, aplicații militare și multe altele. Trebuie să stii programare și să ai facultatea. Salariul? Depinde unde te angajezi. Nu-ti poate spune nimeni ceva precis.

2 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Domenoul IT (tehnologia informatiei) este foarte larg si tine in general de calculatoare si retelistica (fiecare cu multe alte subdomenii cum ar fi administrarea si configurarea sistemelor, baze de date, programare, etc.). De obicei se castiga decent in acest domeniu, cu salarii incepand de la 1000 RON (in mana) in primul an, pana la cateva mii de EUR dupa primii 5-7 ani.

| JesseH a răspuns:

Information technology (IT): https://ro.wikipedia.org/wiki/Tehnologia_informa%C8%9Biei

Să ai chef să lucrezi la calculator sau pe-aproape. :) Și să stăpânești limba engleză. Informația explodează, nu poți fi la zi dacă aștepți să se traducă în română.

Decent sau chiar bine. Poți trăi din asta lucrând de acasă ca programator web pentru clienți din străinătate, de exemplu. Programator web = om care face website-uri

Poți începe aici: https://www.freecodecamp.com/

Mă rog, poți în câteva zile să prinzi ceva cât să vezi dacă îți place. Dar îți ia câțiva ani ca să descoperi cât de puțin știi din câte se poate ști. :)