| CocoCosty2000 a întrebat:

Ce este emitentul cardului?

7 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

EMITÉNT, -Ă, emitenți, -te, adj., s. m. 1. Adj. Care emite hârtii de valoare, bancnote etc. 2. S. m. (Lingv.) Emițător. 3. S. m. Organism (stat, companie publică sau privată, organism internațional) care lansează un împrumut. – Din lat. emittens, -ntis, it.

| CocoCosty2000 explică (pentru BroascaCuElice):

Deci eu mi-am facut card paypal si mi scris ca voi primi un cod de 4 cilre dela emitentul cardului deci de unde iau acel cod

| CocoCosty2000 explică (pentru BroascaCuElice):

Acel cod mil da bancomatul cand iau citanta su trebuie sa il iau din banca

| ALGator a răspuns:

Cel care emite (face) cardul. In functie de card, poate fi o banca, politia, spitalul de nebuni etc.

De la "emite" vine "emitend", acel ce emite.

| geronimo11 a răspuns:

Emitentul cardului este banca de la care ai cardul. Ex : BCR, BRD, Alpha Bank, Banca Transilvania, etc.

| Alexandru_George_2002 a răspuns:

Sunt 2 cuvinte straight face

| Galipe a răspuns:

Cel care l-a emis (lansat) -[BANCA(emitenta)]