| hp8510p a întrebat:

Ce este un tehnician mecatronist? ce face el? pe ce se bazeaza meseria asta?

Răspuns Câştigător
| iRobby a răspuns:

Un tehnician mecatronist respectiv un inginer mecatronist se ocupa cu mentenanta, repararea si imbunatatirea sistemelor mecatronice (robotice). Sistem mecatronic este orice aparat care imbina cele 3 parti : mecanica, electronica si software.
Chiar si masinile noi de cafea sunt sisteme mecatronice deoarece ele trebuie programate in ce ordine sa faca operatiunile.

2 răspunsuri:
| thebest_5336 a răspuns:

Un tehnician mecatronist se ocupa cu repararea si imbunatatirea sistemelor robotice.