| Tarzhan a întrebat:

Ce face un agent vânzări? Ce facultate trebuie făcută?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un agent de vanzari este un simplu vanzator.
Pentru a fii vanzator nu-ti trebuie facultate, doar liceul si eventual un curs de canzari.
Dar, de ce ele mai multe ori, nu-ti trebuie nimic, ca se face un curs la fata locului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de o facultate anume

| GabiDumitrescu a răspuns:

Schimba borduri. Trebuie neaparat facultatea de medicina.

| Holiday a răspuns:

Depinde de domeniul firmei angajatoare. Daca pentru produse de larg consum in general nu este necesara facultatea, desi este un plus, daca activeaza in domeniul aparaturii medicale, medicamente, utilaje industriale, autovehicule si multe alte domenii este necesara o facultate de specialitate, sau in cel mai rau caz una cat de cat apropiata de domeniul respectiv.
Agentul de vanzari nu e un simplu vanzator cum bat unii campii pe aici, are indatoriri si trebuie sa aiba abilitati care nu-i sunt necesare unui vanzator/casier dintr-un magazin de exemplu.

Agentul de vanzari identifica clientii, stabileste intalniri cu ei, prezinta produsele/serviciile, negociaza, lanseaza comenzi, incaseaza/urmareste incasarea produselor vandute. De obicei job-ul asta presupune munca de teren, dar sunt si cazuri cand munca de teren lipseste cu desavarsire.

| Hammurabi a răspuns:

Agentul de vânzări prezintă și distribuie produsele firmei.
Nu-ți trebuie facultate.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu cred ca gasesti vreunul care vinde de exemplu aparatura medicala si care nu are facultate...

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

Da, ai dreptate. E in functie de situatie.

| Lioana a răspuns:

Niciuna Nu e nevoie de facultate ca sa fii vanzator.

| Purplegirl101 a răspuns:

Un agent de vânzări ajuta oamenii sa isi gaseasca o locuinta, sa cumpere diferite lucruri ( per total ii ajuta sa faca decizii ) in functie de in ce domeniu aleg sa lucreze : poti fi agent de vânzări la un eveniment, o nunta sau chiar imobile dupa cum am menționat mai sus. Cred ca se face facultatea de management si relatii publice... Sper ca ti-am fost de folos!