| vinty a întrebat:

Ce facultate ar trebui sa urmez daca as vrea sa devin profesor de geografie?

Răspuns Câştigător
| OmuVerde a răspuns:

Pentru a deveni profesor de geografie NORMAL ca trebuie sa urmezi cursurile de specialitate i. e.: Facultatea de Geografie. la fel cum nu poti fi medic daca n-ai facut medicina, lol. DAR, in cadrul oricarei facultati, pentru a deveni profesor tb sa urmezi modulul psihopedagogic - e un optional pentru studentii care vor sa poata deveni profesori. acesta include si practica efectuata in scoli/licee.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Sibiu este facultate de geografie pentru a deveni profesor?

| yodeni a răspuns:

Sa fiu sincera facultatea nu prea are importanta pentru a deveni prof. de geografie dar ai putea sa urmezi facultatea de drept(parerea mea) funda?

| Lyiia_3516 a răspuns:

In primul rand Facultatea de Geografie si Geologie.
Acte necesare la înscriere
Fişa de înscriere.
Diploma de bacalaureat sau echivalentă cu aceasta, recunoscută de Ministerul Educaţiei şi Cercetării (original)
Foaia matricolă în original sau copie legaliată în cazul înscrierii la mai multe facultăţi
Certificat de naştere, în copie legalizată.
Certificat de căsătorie sau documentul care atestă schimbarea numelui, în copie legalizată (dacă este cazul).
Copie xerox după buletinul/cartea de identitate.
Adeverinţă medicală tip care va cuprinde :
Examenul clinic
bolile cronice
VDRL
Radiografia pulmonară va fi înlocuită - la indicaţia Ministerului Sănătăţii Publice - de auscultaţia pulmonară efectuată de medicul de familie / medicul de dispensar studenţesc / medicul şcolar.
Obs. Candidaţii care nu au adeverinţa medicală completă, vor fi dirijaţi exclusiv la cabinetul medical studenţesc nr. 7 din Campusul Titu Maiorescu - cămin C8 parter, pentru a fi consultaţi de medicii "Univ. Al. I. Cuza ", optimizând astfel procesul de înscriere la facultate.
Diploma de licenţă/absolvire, în original sau copie legalizată, pentru cei care doresc să urmeze o a doua specializare.
Adeverinţă din care să rezulte calitatea de student (dacă este cazul);
3 fotografii tip buletin de identitate sau tip legitimaţie
Chitanţa de achitare a taxei de înscriere
Dosar plic
Succes!